Ką daryti ištraukus dantį: rekomendacijos

Iš šio straipsnio sužinosite:

 • kiek negalima suvalgyti po danties ištraukimo,
 • kokius antibiotikus ir gargalus naudoti,
 • po kiek galite rūkyti po danties ištraukimo.

Straipsnį parašė dantų chirurgas, turintis daugiau nei 19 metų patirtį.

Jei ką tik pašalino dantį, labai svarbu žinoti, ką daryti po danties ištraukimo. Tai padės išvengti skylės uždegimo, kraujavimo ar edemos atsiradimo, kurie dažnai atsiranda dėl paciento elgesio klaidų.

Pavyzdžiui, labai dažnai pacientai stipriai skalauja burną, dėl ko sutrinka krešulys ir išsivysto pūlingumas, arba vartoja aspirino (skatina kraujavimą ir hematomų susidarymą) . . . Taip pat straipsnio pabaigoje galite pamatyti kaip išimtų dantų skylės paprastai turėtų atrodyti skirtingus laikus po jų pašalinimo . . .

Dantis pašalintas: ką daryti ištraukus

Žemiau mes apibendrinome visas rekomendacijas po danties ištraukimo, kurios gali būti jums naudingos: kaip galite praplauti burną, ar galite rūkyti po danties ištraukimo ir ar galite gerti alkoholį, kiek galite suvalgyti po danties ištraukimo.

Visos šios rekomendacijos pagrįstos jų asmenine 15 metų stomatologo patirtimi, taip pat akademinėmis žiniomis. Bet jei kažkas jums neaišku, tuomet galite užduoti savo klausimą komentaruose straipsnio apačioje.

1. Ką daryti su marlės tamponu

Šiandien buvo pašalintas dantis: ką daryti pašalinus marlės tamponu ant skylės . . . Krauju išmirkytas tamponas yra puiki terpė infekcijai. Kuo ilgiau jį laikysite burnoje, tuo didesnė rizika susirgti uždegimu ištraukto danties lizde. Jei vis dar turite marlės tamponą ant šulinio, tada jį reikia skubiai pašalinti. Patartina tai daryti be trūkčiojimų ir ne griežtai vertikaliai, o į šoną (kad neišsitrauktų kraujo krešulio kartu su tamponu iš skylės).

Išimtis gali būti situacija, kai skylė vis dar plyšta - šiuo atveju marlės tamponą galima laikyti šiek tiek daugiau. Bet geriausia išspjauti šį seną, seilėse ir kraujyje suvilgytą marlės tamponą, iš sterilaus tvarsčio pasigaminti naują ir uždėti ant skylės viršaus (stipriai įkandant).

2. Kiek galite suvalgyti ištraukus dantį

Dažniausiai pacientai domisi, kada valgyti po danties pašalinimo, kokį maistą geriausia valgyti. Galite saugiai valgyti po 2 valandų, tačiau šone (ten, kur buvo pašalintas dantis) - nepageidautina kramtyti ką nors tankų ar kietą pirmosiomis dienomis po pašalinimo. Tai reikalinga tam, kad nesužeistumėte šviežio kraujo krešulio ištraukto danties lizde.

Vandenį galite gerti iškart po danties ištraukimo. Kalbant apie maistą, jei vis tiek negalite ištverti 2 valandas, tuomet galite visiškai saugiai išgerti stiklinę kefyro arba iškart suvalgyti jogurtą. Apskritai jokie konkretūs produktai nėra draudžiami, tik būtina, kad pirmomis dienomis virtas maistas būtų minkštas (pavyzdžiui, jei mėsa slinkiama).

3. Norėdami išvengti patinimų, tepkite šaltai

Ką daryti po danties ištraukimo, kad nesusidarytų edema . . . Kai tik grįšite namo, pirmiausia turėsite iš šaldiklio paimti ledą ar gabalėlį šaldytos mėsos, suvynioti į rankšluostį ir pritvirtinti prie skruosto. ištraukto danties projekcijoje (24stoma. ru). Tai būtina norint išvengti arba sumažinti galimą minkštųjų veido audinių patinimą, kuris gali išsivystyti (ypač jei pašalinti buvo sunku).

Ledą būtina palaikyti 3–4 kartus 5 minutes, tarp kiekvieno artėjimo 5–10 minučių pertrauka. Tikslinga laikyti ledą tik pirmosiomis valandomis po pašalinimo, tada jis nenaudingas. Bet visiškai neįmanoma šildyti ir naudoti šilumos, nessupūtimas šiuo atveju yra numatytas.

Svarbu: jei norite maksimaliai išvengti veido minkštųjų audinių edemos atsiradimo, tada, be šalčio vartojimo, būtinai per pirmąsias 2-3 dienas po pašalinimo gerkite antihistamininius (antialerginius) vaistus. Ši vaistų grupė taip pat turi gerą anti-edema poveikį. Chlorpiraminas ypač tinka 1 tabletę per dieną prieš miegą (per 2-3 dienas).

4. Ar galima rūkyti ištraukus dantį

Nepatartina rūkyti ištraukus dantis bent 3 valandas, tačiau geriau, jei įmanoma, pirmąsias 1-2 dienas apskritai atsisakyti rūkyti. Taip yra dėl to, kad nikotinas sukelia aštrų kraujagyslių spazmą gleivinėje ir kaulo paviršiniuose sluoksniuose, o tai nepalankiai nepaveiks žaizdos paviršiaus gijimo.

rūkyti iškart po danties ištraukimo nerekomenduojama

5. Ar galima išgerti alkoholį po danties ištraukimo

Dėl patirto streso daugelis pacientų atskirai klausia, ar galima išgerti alkoholį išgėrus dantį. Paprastai alkoholio vartojimas yra draudžiamas per pirmąsias 24 valandas po pašalinimo, tačiau jei gydytojas paskyrė jums antibiotikus, alkoholio negalima vartoti per visą antibiotikų terapijos kursą (t. Y. 5–7 dienas).

Jei antibiotikai nebuvo paskirti, tai, žinoma, iš nedidelio kiekio silpno alkoholio, vargu ar yra pasekmių. Tačiau didelės dozės gali sukelti tai, kad skylė gali vėl pradėti kraujuoti arba atsirasti hematoma.

6. Ko negalima daryti ištraukus dantį

Ko negalima padaryti kategoriškai po danties ištraukimo.

 • pirmąsias 1-2 dienas neturėtumėte maudytis karštoje vonioje (galite nusiprausti po šiltu dušu), taip pat miegoti gulėdami ant ištraukto danties šono - visa tai prisidės prie edemos atsiradimo,
 • apsilankykite baseine ar saunoje per savaitę,
 • dirbdamas sunkų darbą (kad nebūtų kraujavimo),
 • žaizdos skynimas pašaliniais daiktais, liežuviu,
 • plačiai atverkite burną ir atlikite aktyvius mimikos judesius, nesjei buvo įdėtos siūlės, jos gali atsiskirti,
 • nevartokite aspirino kaip skausmą malšinančio vaisto (jis skystina kraują ir taip prisideda prie kraujavimo ir kraujosruvų),
 • per pirmąsias 2–3 dienas neįmanoma intensyviai praskalauti burnos ertmės, nesintensyviai skalaujant gali prarasti kraujo krešulį iš skylės (tai tikrai sukels jo uždegimą).

7. Vaistai nuo skausmo

Jei pašalinimas buvo paprastas, skausmo malšintuvo po danties ištraukimo gali nebereikėti. Bet jei norite visiškai užkirsti kelią skausmo atsiradimui, tada geriau, net prieš anesteziją, išgerti stiprų piliulių skausmą malšinantį vaistą (kurį geriau pasirinkti - žiūrėkite nuorodą, tačiau atminkite, kad pašalinus negalima vartoti aspirino ).

Kartais skausmas būna labai stiprus. Paprastai tai atsitinka, jei pašalinimą gydytojas atliko labai traumiškai arba liko neaktyvūs kaulų fragmentai. Skausmas yra stipriausias, kai gydytojas naudodamas grąžtą išgręžė kaulą nenaudodamas vandens aušinimo (dėl perkaitimo atsiranda kaulų nekrozė).

Svarbu: daugybė tyrimų rodo, kad skausmo intensyvumas po danties ištraukimo sumažėja vidutiniškai 30-50%, jei gydytojas prisiuva ištrauktą danties lizdą. Be to, gleivinės kraštų suartėjimas siuvant - leidžia apsaugoti kraujo krešulį nuo praradimo ir sužalojimo, žymiai sumažina skylės uždegimo išsivystymo riziką, beveik visiškai pašalina kraujavimą.

Po įprasto, nesudėtingo pašalinimo dauguma dantų chirurgų retai siuva. Galiu rekomenduoti ateičiai - visada paprašykite chirurgo, kad prieš pašalindami uždėtumėte 1-2 siūles, net jei pašalinimas yra paprastas, ir net jei už tai turite sumokėti 300–400 rublių. Dygsnių paprastai nereikia pašalinti (jie ištirpsta savaime), tačiau tai sumažins skausmą ir sumažins komplikacijų riziką.

8. Antiseptiniai skalavimai / vonios

Nepamirškite per daug išplauti burnos per kelias dienas po pašalinimo, kaipgalite lengvai nuplauti kraujo krešulį iš šulinio. Maistas nuolat bus įkištas į skylę be krešulio, puvęs, sukeldamas uždegimą ir skausmą. Skalavimo priemones geriau pakeisti padėkliukais (imkite antiseptinį tirpalą į burną, laikykite ir išspjaukite arba šiek tiek „grumkite").

Kada reikėtų daryti antiseptines vonias

 • jei dantis buvo pašalintas uždegimo fone,
 • dantenai buvo padarytas pjūvis, kad būtų galima atiduoti srautą
 • jei turite dantų su negydytu kariesu ar dantų nuosėdomis, dėl kurios infekcija gali atsirasti kraujo krešulys.

Antiseptines vonias geriausia atlikti naudojant 0, 05-0, 12% chlorheksidino vandeninį tirpalą. Šis vaistas turi ryškų antiseptinį poveikį, šiek tiek kartaus skonio. Vonios turėtų būti daromos 3 kartus per dieną, tirpalą kiekvieną kartą reikia laikyti burnoje apie 1 minutę.

9. Antibiotikai ištraukus dantį

Antibiotikus po danties ištraukimo turėtų skirti dantų chirurgas, o ne pats. Antibiotikas dantims šalinti visada skiriamas situacijose, kai

 • dantis buvo pašalintas uždegimo fone,
 • buvo sunku pašalinti
 • yra komplikacijų pavojus.

Amoksiklavas po danties ištraukimo yra vienas efektyviausių ir populiariausių vaistų tarp dantų chirurgų. Jis turi afinitetą kauliniam audiniui. Suaugusiesiems reikia Amoxiclav 625 mg (kiekvienoje tabletėje yra 500 mg amoksicilino ir 125 mg klavulano rūgšties). Vaistas vartojamas 2 kartus per dieną 5-7 dienas.

Tačiau jei vartojant antibiotikus dažnai prasideda viduriavimas, tuomet geriausia vartoti kitą antibiotiką - „Doksicikliną" (100 mg tabletės; vartoti 2 kartus per dieną - 5–7 dienas). Šis antibiotikas daug rečiau sukelia skrandžio sutrikimus. Mes rekomenduojame pasirinkti šiuos du antibiotikus.

Svarbu: nuo tadašie antibiotikai nėra pigūs, kaip alternatyvą nurodysime ir tokį rusišką vaistą kaip „Lincomycin 0, 25" kapsulės (vartojamos po 2 kapsules 3 kartus per dieną, tik 5–7 dienas). Tai nebrangus, gana efektyvus vaistas, tačiau, deja, jis labai stipriai veikia žarnyno mikroflorą.

10. Jei iš skylės yra kraujo

Yra keli veiksmingi kraujavimo sustabdymo metodai. Dažniausiai žaizda kraujuoja žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį (hipertenziją). Vis dėlto visiškai sveikiems žmonėms dėl psichologinio streso gali padidėti slėgis.

Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, yra ant žaizdos uždėti sandariai suvyniotą tamponą iš sterilaus tvarsčio, tada nedelsiant išmatuoti slėgį. Ir jei jis padidėja, vartokite tinkamą vaistą.

11. Jei turite aukštą kraujospūdį

Jei reguliariai matuojate slėgį, jei jis yra didesnis nei darbinis slėgis, gerkite tinkamą vaistą. Priešingu atveju kraujavimo ar hematomos susidarymo rizika yra labai didelė. Pirmasis gali sukelti silpnumą ir galvos svaigimą, o hematomos susidarymas yra kupinas supūtimo ir poreikio ją atidaryti.

12. Jei sergate cukriniu diabetu

Jei turite prietaisą cukraus kiekiui kraujyje nustatyti, patartina nedelsiant išmatuoti cukrų. Nutraukimo stresas skatina adrenalino išsiskyrimą, kurio koncentracija daugiausia veikia cukraus kiekį kraujyje. Tai padės išvengti blogos savijautos.

13. Siuvimų pašalinimas

Ištraukus dantį, siūlai paprastai pašalinami ne vėliau kaip per 7-8 dienas. Tačiau siūlų pašalinti gali nebūti reikalinga, jei, pavyzdžiui, siuvimo medžiaga naudojama ketgutė. Ši medžiaga savaime absorbuojama per 10 dienų. Kai pamatysite, kad siūlės yra labai laisvos, galite jas tiesiog nuimti švariais pirštais.

14. Dantų gydymas po ištraukimo

Gydymą patartina tęsti po danties ne anksčiau kaip po 7 dienų. Jei pašalinti buvo sunku, kartais tai gali užtrukti iki 14 dienų. Taip yra dėl to, kad kariesiniuose dantyse yra daug patogeninių infekcijų, kurios, gręžiant dantį, gali lengvai patekti į kraujo krešulį ir sukelti supūtį.

Kaip paprastai turėtų atrodyti ištraukto danties lizdas

Kaip pamatysite žemiau, ištraukus dantį, kraujo krešulys iš pradžių turi intensyvią bordo spalvą. Palaipsniui krešulio paviršius tampa balkšvas / gelsvas (tai yra norma, nes vyksta fibrino išsiskyrimas). Paprastai kitą dieną kraujo krešulys jau turėtų būti tankus. Jei krešulys atsilaisvina, tai reiškia, kad jis sugenda ir turėtumėte susipažinti su lizdo uždegimo simptomais, kad galėtumėte laiku kreiptis į gydytoją.

Burnos priežiūra po danties ištraukimo

Burnos ertmę reikia kruopščiai prižiūrėti po danties ištraukimo. Dantys turi būti valomi kaip įprasta, įskaitant dantų grupę ištraukto danties srityje. Pastarieji yra paprasčiausiai kruopščiau valomi, kad nepakenktų kraujo krešuliui. Taip pat būtina kruopščiai nuplauti burną nuo putplasčio, kad neišskalbtumėte krešulio iš skylės.

Po danties ištraukimo taip pat turite rūpintis dantenomis (tam pakanka antiseptinių vonių, kurias aprašėme aukščiau). Tačiau nesilaikant tinkamos higienos, kaupsis minkšta mikrobų apnaša, kuri yra kupina skylės supūtimo ir alveolito vystymosi. Tikimės, kad straipsnis šia tema: „Gamink dantį", ką daryti, pasirodė tau naudingas!