Kaip mesti rūkyti ir nepradėti iš naujo: gydytojų ir buvusių rūkančiųjų patarimai

Apie žalingą priklausomybės nuo tabako poveikį buvo pasakyta tiek daug, kad vargu ar išgąsdinsite kai kuriuos rūkalius sunkiais medicininiais faktais. Žmogus, įpratęs prie kasdienių „nikotino įkvėpimų", ilgainiui išmoksta abstrahuotis nuo tokių grėsmių. Tokio neatsargumo priežastis visai ne kvailumas. Rūkymą galima palyginti su nesveiku santykiu su priešinga lytimi: kai įsimylime ne tą žmogų, esame linkę ignoruoti kitų patarimus ir perspėjimus, nes jaučiamės patogiai čia ir dabar. Be to, išsiskyrimas visada sukels skausmingą abstinencijos sindromą ir niekas negarantuoja, kad bandymas pradėti naują gyvenimą bus sėkmingas.

Nenuostabu, kad tik 3–6% rūkančiųjų, nusprendusių atsisakyti savo žalingo įpročio be pašalinės pagalbos, saugiai išsiskiria su cigaretėmis, nors apie 70% jų tiesiogiai ar netiesiogiai apie tai svajoja. Pabandykime kartu išsiaiškinti veiksmingus būdus visam laikui mesti rūkyti.

mesti rūkyti savarankiškai

Dar kartą apie rūkymo pavojus: nuo bendrų tiesų iki mažai žinomų faktų

Tikriausiai esate girdėję, kad rūkymas sutrumpina jūsų gyvenimą. Bet kiek? Remiantis statistika, mes kalbame apie 13 metų - tik įsivaizduokite, kiek galite nuveikti per šį laiką! Tačiau ne mažiau svarbus argumentas, skatinantis mesti cigaretes, yra gyvenimo kokybė. Kad ir kaip ciniškai tai skambėtų, mirtis nėra blogiausias dalykas, kuris laukia rūkaliaus. Iš tiesų, net onkologinės ligos, kurios, kaip žinote, dažnai atsiranda paveikus kancerogenus tabako dūmuose, ne iš karto užmuša pacientą. Su tokiomis patologijomis kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga, širdies nepakankamumas (dėl miokardo infarkto) ar paralyžius, atsiradęs po insulto, galite gyventi daugelį metų. Tuo pačiu prievolių našta slaugant pacientą tenka jo artimiesiems - sutuoktiniams, vaikams, pensininkams.

Kai kurios su rūkymu susijusios sveikatos problemos - dantų ėduonis, gastritas, priešlaikinis odos senėjimas - tiesiogine prasme yra brangios. Tabako mėgėjai priversti dažniau kreiptis į medikus, lankytis pas kosmetologus ir pirkti vaistus vaistinėse. Kartu su cigarečių kainomis ši biudžeto eilutė kasmet gali „suvalgyti" sumą, kurią galima išleisti geroms atostogoms ar nusipirkti tuos daiktus, už kuriuos visada gaila pinigų.

staigus metimas rūkyti gali paveikti tiek fizinę, tiek psichinę žmogaus būseną

Nepamirškite apie tokią liūdną tabako vartojimo pasekmę kaip problemą intymioje sferoje: dėl mažojo dubens indų pralaimėjimo rūkantiems vyrams jaunystėje gali išsivystyti erekcijos sutrikimai. Rūkymo poveikis moters organizmui yra ne mažiau reikšmingas: tarp dailiosios lyties atstovių, kenčiančių nuo šios priklausomybės, dažniau pastebimi hormoniniai sutrikimai, sukeliantys mėnesinių sutrikimus, ankstyvą menopauzę ir sumažėjusį libido. Rūkantiesiems pavojinga vartoti geriamuosius kontraceptikus - tai padidina kraujo krešulių susidarymo riziką kraujagyslėse.

Tarp priežasčių, skatinančių moteris mesti rūkyti, visų pirma yra noras turėti vaikų. Daugelis garsenybių prisipažino, kad cigarečių atsisakė tik ginekologui uždraudus arba atėjus ilgai lauktam nėštumui. Taigi, tapusi motina, aktorei Catherine Zeta-Jones pavyko pakeisti savo gyvenimo būdą, o jos kolegos parduotuvėje Julia Roberts ir Kate Hudson, norėdami tai padaryti iš anksto, pirmenybę teikė gydytojų patarimams.

Mesti rūkyti kartą ir visiems laikams: mitas ar tikrovė?

Nepaisant metimo rūkyti iššūkių, tai padaryti yra lengviau nei bet kada anksčiau. Tarnaujant žmonėms, nusprendusiems žengti tokį žingsnį, yra daugybė patarimų, knygų, technikos, vaistų, taip pat specialių elektroninių prietaisų ir net mobiliųjų programų. Svarbu, kad visuomenė tapo kritiškesnė rūkantiems: šiandien rūkyti cigaretę draudžiama maitinimo įstaigose, laiptinėse, naktiniuose klubuose, oro uostuose ir traukinių stotyse. Tačiau vos prieš kelis dešimtmečius rūkyti buvo leidžiama net lėktuvų salonuose: įsivaizduokite, kaip sunku buvo tiems, kurie buvo „pririšti" ilgų skrydžių metu.

Visus atsisveikinimo su priklausomybe nuo tabako metodus galima apytiksliai suskirstyti į dvi dideles grupes:

panikos priepuoliai ir dirglumas vyrui metant rūkyti
  • Savęs pagalbos būdai mesti rūkyti- tiems, kuriems nereikia apsilankyti pas specialistą. Tai yra staigus cigarečių panaikinimas (kai asmuo apriboja savo įprastus veiksmus be jokių pagalbinių priemonių), prekyboje esančių vaistų, kurių sudėtyje yra nikotino, vartojimas, perėjimas prie elektroninių cigarečių, sumažintas surūkytų cigarečių skaičius naudojant vieną iš populiarūs metodai (pavyzdžiui, pagal Alano Carro knygą „Lengvas būdas mesti rūkyti") ir kt.
  • Technikos, prižiūrimos gydytojo:šiai grupei priskiriami metodai, kuriems reikalinga išorinė intervencija. Pavyzdžiui, norėdamas palengvinti rūkymą, narkologas gali išrašyti vieną iš receptinių vaistų. Hipnozės specialistas vos per vieną seansą sugeba įteigti pacientui pasąmoningą baimę ar pasibjaurėjimo cigaretėmis jausmą, kuris padės įveikti priklausomybę. Psichologai, kurių specializacija yra motyvacinė terapija, padeda suprasti priežastis, skatinančias žmogų tęsti rūkymą: dažnai tikrų motyvų suvokimas leidžia pagaliau mesti net tiems, kurie kelis dešimtmečius buvo prisirišę prie geidžiamos pakuotės.

Svarbu suprasti, kad nėra „padorių" ar „nevertų" metodų, kaip mesti rūkyti: kiekvienas priklausomas žmogus turi individualų atsakymą į metimą nuo narkotikų (net tokį, kuris, atrodo, nekaltas, kaip nikotinas). Norint įveikti abstinencijos sindromą („pasitraukimą"), kuris išsivysto laikotarpio tarp dūmų pertraukų pailgėjimo fone, gali nepakakti vien valios. Todėl gydytojai pataria mesti rūkyti prižiūrint gydytojui: taigi sėkmės tikimybė yra didesnė, o fiziologiniu lygmeniu neigiamų reakcijų tikimybė yra minimali.

Ar taip naudinga staigiai mesti blogą įprotį?

Dėl aštraus nikotino apykaitos pašalinimo iš išorės atsiranda nemalonių pasekmių, kurios gali pasireikšti paūmėjus plaučių ligoms, virškinimo sutrikimams ir padidėjusiam kraujospūdžiui. Be to, cigarečių atsisakymo etape patyrę rūkaliai patiria „nikotino pašalinimą": blogėja nuotaika, skauda galvą ir mažėja dėmesio koncentracija. Sunkiais atvejais nutraukimo simptomai gali sukelti nemigą ir net depresiją.

Remiantis tuo, kreipimasis į narkotikus, kurie palengvina priklausomybės įveikimą, yra visai ne silpnybė, o išmintingas sprendimas - lygiai taip pat kaip prašymas sumažinti skausmą gydant dantis negali būti vadinamas silpnybe.

Narkotikų terapija buvusiems rūkaliams

specialūs pratimai padės atitraukti dėmesį nuo rūkymo

Nepaisant to, kai kuriais atvejais geriau atsisakyti vartoti vaistus. Pavyzdžiui - jei žmonės, sergantys kepenų liga, nėščios moterys meta rūkyti. Daugelis vaistų, vartojamų priklausomybei nuo nikotino, turi šalutinį poveikį, o kai kurie iš jų sukelia priklausomybę - todėl vaistų terapija yra populiari kaip alternatyvus būdas atsisveikinti su tabaku.

  • Visos cheminės priklausomybės (alkoholizmas, narkomanija ir nikotinas) turi vienodus patologinius mechanizmus, todėl psichiatrų siūlomi metodai yra universalūs ir gali padėti kiekvienam pacientui. Individualus darbas su specialistu ar užsiėmimai grupėse ne tik padeda įveikti potraukį cigaretėms, bet ir palengvina socialinę pertvarką: asmeniniai buvusių rūkalių pavyzdžiai dažnai padeda įveikti pagundas ir nusiteikti ilgalaikiam terapijos rezultatui.
  • Daugelis žmonių teigia, kad esminis gyvenimo būdo pakeitimas padėjo jiems mesti cigaretes: pereiti prie sveikos mitybos, pradėti intensyvią sportinę veiklą, pakeisti darbą ar net ten, kur jie gyvena. Ne visi yra pasirengę atlikti tokius rimtus pokyčius, tačiau bandyti mesti rūkyti tokioje situacijoje yra tinkama.

Farmakologiniai vaistai, skirti atsikratyti priklausomybės nuo nikotino

Vaistai, palengvinantys nikotino vartojimą, skirstomi į šias rūšis:

  • Nikotino pakaitinė terapija- šiuose vaistuose yra gryno nikotino arba jo analogų. Tabletes vartojant ar pleistrus naudojant tam tikrą schemą, galima įveikti psichinę priklausomybę nuo tabako, o laipsniškas dozės mažinimas palengvina abstinencijos simptomus.
  • Nikotino sukeliamų malonumo nervinių impulsų blokatoriai.Šios grupės priemonės biocheminiu lygmeniu keičia smegenų receptorių darbą taip, kad nutraukus nikotino tiekimą iš išorės, fiziologiniu lygmeniu nesukeltų sunkios reakcijos.
  • Vaistai nuo nerimo, raminamieji ir antidepresantaineveikia priklausomybės nuo cheminės medžiagos, tačiau tai padeda susidoroti su abstinencijos sindromo apraiškomis, todėl pirmąsias kelias savaites po metimo rūkyti yra lengviau. Ir jei vartojant antidepresantus yra daug kontraindikacijų ir šalutinių poveikių, o pačius vaistus galima įsigyti tik pagal gydytojo receptą, tada vaistų nuo nerimo vaistinėje galima įsigyti savo iniciatyva (nors konsultuotis ir su specialistu būtina ). Tarp raminamųjų vaistų galima išskirti vaistažolių ingredientus, tokius kaip valerijono, bijūno, gudobelės, motinėlės tinktūros. Svarbus tokių lėšų trūkumas yra tas, kad jie visi sukelia mieguistumą. Be to, juos reikia vartoti atsargiai alergiškiems žmonėms.

Atskira grupė apima nereceptinius anksiolitikus (pavyzdžiui, Fabomotizol). „Fabomotizolis" veikia regeneruojančiai nervų sistemą, mažina nerimo, nervinės įtampos, dirglumo lygį. Dėl to - streso sumažėjimas dėl nikotino vartojimo, stiprybės ir pasitikėjimo savimi sėkmės atsiradimas, bendro emocinio fono pagerėjimas. Gydymas Fabomotizol yra tam tikras nervinių ląstelių „atstatymas", kurį laikas nuo laiko galima parodyti visiems. Kiekvieno žmogaus gyvenime yra stresas, tačiau ne visi būdai, kaip su jais susidoroti dėl personažo pobūdžio ar gyvenimo būdo. Taigi, daugelis rūkalių paaiškina savo įprotį tuo, kad cigaretės padeda jiems nusiraminti, tačiau taip nėra. Priklausomybė nuo nikotino yra galimas streso šaltinis, tuo tarpu yra mažiau kenksmingų būdų nuotaikai pagerinti. „Fabomotizolis" pradeda veikti nuo pirmos vartojimo savaitės - jis sumažina dirglumą ir nerimą, tačiau kartu nesukelia mieguistumo, priklausomybės ir abstinencijos sindromo, nemažina koncentracijos.

Pasaulyje yra labai mažai buvusių rūkančiųjų, kurie gailėtųsi kažkada priimto sprendimo. Tačiau yra daugybė, kurie dejuoja, kad nerūkė paskutinės cigaretės daugeliu metų anksčiau. Gyvenimas be nikotino nepraranda spalvos - tuo pačiu metu jis turi visas galimybes būti ilgesnis ir laimingesnis. Pagalvokite apie tai kitą kartą, kai nuspręsite rūkyti.