Kas nutinka kūnui, kai mesti rūkyti

Nikotinas yra psichoaktyvi medžiaga, sukelianti priklausomybę ir dopamino gamybą. Dopaminas atsakingas už malonumą, ryžtą, džiaugsmą. Kai krenta, kyla noras atsigriebti. Rūkaliams nuolat trūksta dopamino, todėl jam kompensuoti reikia tabako.

Mesti rūkyti

nikotino pašalinimas

Kitaip tariant, nikotino pašalinimas. Tai atsiranda ilgai rūkant, o vėliau atsisakius. Vartojant nikotiną, organizme pasikeičia medžiagų apykaitos procesai. Staigiai atsisakius arba sumažinus dozę, atsiranda deficitas, lūžimas. Pasireiškia nemaloniais skausmingais simptomais.

Rūkymo nutraukimo simptomai

Klinikinis cigarečių atsisakymo vaizdas bus toks:

 • kosulys su tamsiais skrepliais;
 • širdies plakimas;
 • virškinimo trakto pažeidimas;
 • nemiga;
 • nestabilus kraujospūdis;
 • padidėjęs apetitas.

Nustačius abstinencijos simptomą, patartina pasikonsultuoti su specialistu, kad būtų galima palengvinti būklę. Gydytojai gali padėti lengviau mesti rūkyti.

Atsitraukimo etapai

Atšaukimo avarija įvyksta greitai. Praėjus kelioms valandoms po paskutinės cigaretės, kyla stiprus noras rūkyti. Gali atsirasti galvos skausmas, diskomfortas, dirglumas, nerimas, susirūpinimas. Trečią dieną pasireiškia abstinencijos pikas, trunkantis iki kelių savaičių.

Šiuo laikotarpiu žmogus nuolat galvoja, rūkyti ar ne. Žmogus tampa irzlesnis, aštriai reaguoja į daugelį klausimų, galbūt puola į depresiją.

4-5 dieną miegas tampa trikdantis, atsiranda noras „pagauti" norą rūkyti. Šeštą dieną atsiranda kartumas burnoje, prakaitavimas, rankų drebulys. Žmogus tampa verksmingas, agresyvus. 14 dieną pagerėja emocinė ir psichologinė būsena. Šiuo laikotarpiu svarbu neatsipalaiduoti, nes išlieka silpna trauka.

Svarbu!Pagrindinė klaida po dviejų savaičių metimo rūkyti – apsisprendimas surūkyti vieną cigaretę. Tai sukels žlugimą ir naują priklausomybę.

Kas atsitiks, jei staiga mesti rūkyti

Jei staigiai metėte rūkyti, pajusite šiuos simptomus ir pokyčius:

 • padidėjęs kraujo tekėjimas. Taip yra dėl aktyvaus kraujo tekėjimo į smegenis, širdį;
 • gerina virškinamojo trakto darbą;
 • atkuriama imuninė sistema;
 • kūno prisotinimas deguonimi.

Be teigiamų aspektų, gali būti ir šalutinis poveikis:

 • galvos svaigimas;
 • dusulys;
 • apetito praradimas;
 • kosulys;
 • nemiga;
 • iš karto po rūkymo gali skaudėti plaučius;
 • emocinis nestabilumas.

Pavyzdys

38 metų pacientas nusprendė atsikratyti 20 metų turėjusios priklausomybės. Pradėjo iš karto ir staigiai. Pirmomis dienomis didelių pokyčių nebuvo. Po savaitės pablogėjo nuotaika, atsirado nervingumas, padidėjo agresyvumas. S. pradėjo aštriai reaguoti į bet kokius dirgiklius. Jis pastebėjo, kad tapo lengviau kvėpuoti, rūkaliui beveik dingo kosulys, dingo dusulys. Potraukis nikotinui nesumažėjo. Po dviejų savaičių pacientas vėl pradėjo rūkyti.

Kas atsitiks su kūnu, jei mesti rūkyti

Reabilitacijos laikotarpiu organizme vyksta apčiuopiami pokyčiai.

Pokyčiai plaučiuose

Tie, kurie rūko, turi didelę riziką susirgti bronchitu, emfizema ir LOPL. Po to, kai mesti rūkyti, plaučiuose atsiranda šie pokyčiai:

 • kartu su tabaku išsiskiria dervos medžiagos;
 • plaučių kvėpavimo tūris padidėja 10 procentų;
 • astmos priepuoliai, kosulio sustojimas;
 • atkuriamos blakstienos ląstelės;
 • sumažėja rimtų ligų rizika.

Pokyčiai širdies ir kraujagyslių sistemoje

Rūkant atsiranda deguonies badas, dėl kurio gali ištikti infarktas. Atšaukimo laikotarpiu:

 • kraujagyslių tonuso normalizavimas;
 • kraujo praturtinimas deguonimi;
 • normalizuoja kraujospūdį, širdies ritmą;
 • sustabdo širdies hipertrofiją.

Virškinimo trakto pokyčiai

Reabilitacijos laikotarpiu žymiai sumažėja dispepsijos, burnos ertmės ligų, gastrito rizika. Atsistato virškinamojo trakto, kepenų epitelio ląstelės, normalizuojasi virškinimo liaukų darbas, gerėja apetitas. Rezultatas yra kūno svorio padidėjimas.

Nugaros skausmas

Nedažnai yra niežulys, skausmas stuburo srityje. Ši būklė atsiranda dėl padidėjusio nervinio susijaudinimo. Tai veda prie raumenų įtempimo. Nustatyta, kad nikotinas gali blokuoti skausmo impulsą. Todėl, jei yra problemų su raumenų ir kaulų sistema, skausmas ne visada aptinkamas. Atsisakius nikotino, atsiranda skausmas.

Bėganti nosis

Nosies užgulimas metant rūkyti yra gana dažnas reiškinys. Nikotinas plečia kraujagysles. Jo nebuvimas veda prie jų susiaurėjimo. Dėl sutrikusios deguonies ir anglies dioksido pusiausvyros atsiranda nosies gleivinės patinimas. Dėl kraujagyslių trapumo, be patinimų, iš nosies išleidžiamose gleivinėse pastebimos kraujo priemaišos.

Nutraukimo sindromo gydymas

Šiuolaikinė narkologija siūlo platų asortimentą vaistų, kurie gali pagerinti sveikatą metant rūkyti. Terapijos metodai yra panašūs į kodavimo nuo rūkymo principą. Patys vaistai negali visiškai atsikratyti priklausomybės. Tačiau jie gali palengvinti abstinencijos sindromą. Taikant kombinuotą terapiją su psichoterapiniais metodais, yra galimybė visiškai atsikratyti priklausomybės. Yra dviejų tipų pakaitinė terapija.

Populiariausias yra antinikotino pleistras. Su tinkama priemone organizmas net nesupras, kad buvo atsisakyta cigarečių.

Pleistras turi tiksliai imituoti individualų rūkymo būdą. Be pleistro yra specialūs purškalai, kramtomoji guma, burnos skalavimo skysčiai. Pagrindinis šių lėšų trūkumas yra tas, kad praleidus vieną dozę, visas gydymas sumažinamas iki nulio.

Antrasis tipas yra vaistai, blokuojantys receptorius, atsakingus už reakciją į nikotino patekimą į organizmą.

Ne mažiau populiari yra pasibjaurėjimo terapija. Šiuo atveju naudojami įvairūs homeopatiniai vaistai, žolelių užpilai, arbatos ir stabilaus sąlyginio reflekso tabakui ugdymas.

Visus vaistus griežtai parenka specialistai. Kadangi šiuo atveju koncentracija ir dozė yra labai svarbios. Nerekomenduojama savarankiškai rinktis vaistus, geriau pasitarti su specialistu. Gydytojai rekomenduos veiksmingus vaistus ir pasakys, kaip lengviau išgyventi abstinencijos sindromą.

Ar saugu mesti rūkyti nėštumo metu?

Pats nikotinas sukelia daugybę neigiamų padarinių. Nėštumo metu tai sukelia:

Nr.

Efektai

vienas

deguonies badas

2

padažnėja vaisiaus širdies susitraukimų dažnis, kuris pradeda stipriau dirbti

3

padidina vaisiaus intrauterinio vystymosi sutrikimo, negimusio vaiko anomalijų atsiradimo riziką

Pasyvus rūkymas nėštumo metu yra ne mažiau pavojingas ir sukelia panašias pasekmes. Nėštumo metu geriausia mesti rūkyti.

Svarbu!Šiuo laikotarpiu nerekomenduojama naudoti pakaitinės terapijos, nes nežinoma, kaip vaistai tinkamai veikia būsimos motinos ir vaisiaus kūną.

Būdai, kaip atsikratyti priklausomybės

Gydytojai siūlo šias parinktis:

 • atlikti savianalizę ir nustatyti priežastį „kodėl aš noriu rūkyti dabar? ". Tai leidžia suprasti priežastį, įvertinti poreikį griebtis cigaretės ir leidžia išspręsti šią problemą nesiimant cigarečių. Dažnai žmogus pradeda dažnai rūkyti, nes jam nuobodu ir neturi nieko bendro su savimi. Šiuo atveju problemos sprendimas paprastas – kad jūsų smegenys būtų užimtos. Stresinėse situacijose gali būti naudojami raminamieji vaistai. Tačiau rūkymas po valgio yra paprastas įprotis, kurio taip pat galite atsikratyti;
 • jei problemos išspręsti patiems nepavyksta, į pagalbą ateina specialistai, kurie padeda susidoroti su rūkymą skatinančiomis priežastimis ir siūlo konservatyvų gydymą;
 • vaistų vartojimas leidžiamas pasikonsultavus su gydytoju.

Verta prisiminti, kad PSO nepateikia jokios išsamios informacijos apie elektroninių cigarečių naudojimo pakaitinėje terapijoje veiksmingumą.

Staigiai ar palaipsniui – kas geriau

Staigiai mesti rūkyti rekomenduojama tiems, kurie rūko vieną pakelį per dieną ar mažiau. Šiuo atveju pasirenkama diena „X". Pašalinama viskas, kas primena rūkymą (žiebtuvėliai, peleninės, tuščios pakuotės, pelenai ir kt. ). Jei įmanoma, reikėtų vengti rūkyti įmonių ir patalpų. Šis metodas sukelia minimalų diskomfortą.

Dažniausiai pirmosios penkios dienos būna sunkiausios, vėliau savijauta pagerėja. Psichologinis diskomfortas išliks ilgą laiką, todėl gedimų rizika yra didelė.

Palaipsniui mesti rekomenduojama ilgametę rūkymo patirtį turintiems žmonėms, vyresnio amžiaus žmonėms. Metodo esmė – palaipsniui mažinti per dieną surūkomų cigarečių skaičių, o vėliau pereiti prie šviesių cigarečių. Palaipsniui atsisakius, gydytojai pataria surūkyti cigaretę tik iki pusės, neklausti, ar jūsų pakelis baigėsi, tačiau pageidautina įsigyti įvairių markių cigarečių.

Kaip pasikeičia tavo išvaizda metus rūkyti?

Išvaizdos pokyčiai vyksta palaipsniui į gerąją pusę. Po mėnesio galite pastebėti veido pagerėjimą, odos elastingumo padidėjimą, smulkių mimikos raukšlių išlyginimą. Po dviejų mėnesių dingsta nesveika veido spalva, odoje žymiai padidėja elastino ir kolageno kiekis, išnyksta spuogeliai.

DUK

Kiek dienų nikotinas palieka kūną?

Nikotino pusinės eliminacijos laikas įvyksta per porą valandų, o kotininas iš organizmo pasišalina per 36 valandas. Nikotinas žmogaus organizme išlieka 48 valandas. Jei naudojamos mentolio cigaretės, nikotino išsiskyrimas padidėja trimis valandomis. Maksimalus neurotoksino pasišalinimo laikotarpis yra trys dienos.

Kaip mesti rūkyti nepradėti gerti?

Pasitaiko atvejų, kai atsisakę cigarečių žmonės pradeda vartoti alkoholį. Viena priklausomybė pakeičiama kita. Kad taip nenutiktų, geriau kreiptis į neurologus, psichologus. Jie padės susidoroti su abstinencija, pasirinks terapijos kursą.

Kodėl po ilgo laiko vis dar norisi rūkyti?

Taip yra dėl psichologinės priklausomybės nuo tabako. Norėdami atsikratyti, jie kreipiasi į psichologų pagalbą. Jie padeda nustatyti potraukio priežastį ir ją pašalinti. Gana dažnai po tuo slypi depresija, nuobodulys, nerimas.