Kas nutinka kūnui, kai mesti rūkyti

Mesti rūkyti nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Pirmosiomis dienomis organizmas pradeda reaguoti į nikotino trūkumą. Daugelis sugenda vos per porą savaičių. Kad taip nenutiktų, svarbu žinoti, kaip organizmas kasdien reaguoja į atsisakymą cigarečių, ir sekti visas nemalonias apraiškas. Suvokimas, kas vyksta, sustiprins valią kovojant su blogu įpročiu.

Kodėl turėtumėte mesti rūkyti

Cigarečių atsisakymas visų pirma yra svarbus jūsų pačių sveikatai. Nikotinas kenkia ne tik plaučiams, nors jie ir kenčia labiausiai. Pablogėja širdies darbas, sutrinka kraujagyslių elastingumas, o tai, savo ruožtu, anksčiau ar vėliau gali lemti jų retėjimą ir plyšimą. Rūkančiojo vidaus organų būklė taip pat turi įtakos išvaizdai – dantų emaliui, odai, plaukams.

Ilgalaikio rūkymo rizika:

 • onkologiniai navikai;
 • širdies ir kraujagyslių ligos;
 • kvėpavimo takų patologija;
 • deguonies trūkumas;
 • skrandžio opa ir kitos virškinimo trakto ligos;
 • burnos ertmės ligos;
 • hipertenzija.

Rūkymas veikia tiek moterų, tiek vyrų reprodukcinę funkciją. Kūnas gali visiškai atsikratyti toksinų ir kiek įmanoma atsigauti tik po 10 metų po cigarečių atsisakymo. Tačiau net ir pirmaisiais metais be žalingo įpročio jau pastebimas didelis sveikatos pagerėjimas.

Metimo rūkyti etapai

Žmogus, nusprendęs mesti blogą įprotį, dažniausiai pereina keturis etapus:

 1. Sprendimų priėmimas.
 2. Motyvacija ir veiksmas.
 3. Palūžti.
 4. Progresas arba regresija.

Paskutiniame etape po gedimo tik stiprios valios pastangos gali priversti buvusį rūkalį galutinai mesti rūkyti. Priešingu atveju jis gali grįžti pas juos.

Pagal dienas

Pirmosios dienos po cigarečių atsisakymo būna lengvos ir malonios. Per tą laiką organizmas dar nespėjo suprasti, kad jam trūko nikotino.

Būtent šiuo laikotarpiu atsiranda tam tikras dvasinis pakilimas ir sėkmės viltis. Jau šiuo metu prasideda pirmieji teigiami pokyčiai:

 • mažėja anglies monoksido koncentracija;
 • kraujyje atsiranda daugiau deguonies;
 • atkuriamos plaučių gleivinės;
 • kosulys praranda aštrumą.

Pirmosiomis dienomis nerūkant normalizuojasi pulsas ir spaudimas, todėl sumažėja infarktų ir infarktų rizika.

Sunkiausia per šį laiką išgyventi nikotino abstinenciją. Iki 7 dienos pabaigos dauguma buvusių rūkalių jį sirgo.

Kas savaitę

Jei po savaitės fiziologinė priklausomybė sumažėja, tai nuo psichologinės nepabėgsi. Pirmos 2-3 savaitės ypač pavojingos, gedimo požiūriu kyla didelė pagunda prisijungti prie rūkančių pažįstamų arba pasitikrinti, ar dar mėgsti cigaretes, ar jau nebe.

Psichologinio lūžio pikas patenka į paskutinę pirmojo mėnesio savaitę. Būtent šiuo metu svarbu sugniaužti savo valią į kumštį ir atsispirti norui imti cigaretes. Šiame etape ypač reikalinga artimųjų pagalba.

Pagal mėnesį

noras rūkyti ir organizmo pokyčiai atsisakius

Pirmojo mėnesio pabaigoje psichologinis lūžis stiprus. Šiuo metu galimos depresinės būsenos, apatija. Priešingai, fizinė savijauta gerėja kiekvieną mėnesį, ypač:

 • oda atkuriama;
 • stiprinami indai;
 • gerina virškinamojo trakto darbą;
 • lengviau kvėpuoti;
 • dusulys išnyksta.

Po 9-10 mėnesių galite saugiai pradėti fizinę veiklą be jokių apribojimų. Potraukis cigarečių per metus, kaip taisyklė, visiškai išnyksta.

Kaip organizmas reaguoja į atmetimą?

Kai toksinai nebepatenka į organizmą, sumažėja jų poveikis visoms sistemoms. Palaipsniui prasideda nuodų pasišalinimo iš kraujo ir kvėpavimo organų procesas, atstatomas deguonies balansas. Plaučiai ir bronchai palaipsniui išvalomi nuo gleivių, todėl būdingas kosulys išnyksta.

kraujospūdžio normalizavimas metant rūkyti

Mesti rūkyti sukelia daug teigiamų pokyčių, įskaitant:

 1. Kraujo apytakos ir kraujospūdžio normalizavimas.
 2. Kraujagyslių sistemos gerinimas.
 3. Sumažėjusi vėžio ir širdies ligų rizika.
 4. Išvaizdos pagerėjimas.
 5. Lėtina senėjimą ir vidaus organų susidėvėjimą.
 6. Kosulio ir dusulio išnykimas.
 7. Jėgos ir jėgų antplūdis.
 8. Bendros fizinės būklės gerinimas.

Žmonės, metę rūkyti, atgauna uoslę ir skonį. Kvėpavimas tampa lengvesnis, o plaučių tūris normalizuojasi.

Teigiamas metimo rūkyti poveikis

Psichologinės ir fizinės būklės pokyčiai pastebimi jau pirmomis dienomis po cigarečių atsisakymo. Kiekvieną dieną, savaitę ir mėnesį sveikatos būklė gerėja. Priklausomybė išnyksta, bet tai neatsitinka per naktį.

Savaitė be cigarečių

Taigi, kas atsitiks su kūnu nerūkant pirmąją savaitę:

 1. Pirmoji diena. Lengviausias iš visų. Nuotaika gera, yra įkvėpimo, o anglies monoksido koncentracija kraujyje nebedidėja.
 2. Antra. Noras rūkyti grįžta su kerštu, atsiranda irzlumas. Antrą naktį sunku užmigti, nes mintys tik užimtos, kur gauti cigarečių. Padidėja ir neigiamas rūkymo poveikis: skauda skrandį, atsiranda kosulys.
 3. metimas rūkyti ir pokyčiai organizme
 4. Trečia diena. Sunku psichologiškai, nes visos mintys sukasi tik apie cigaretes ir nuo jų beveik neįmanoma atitraukti dėmesio. Ant odos gali atsirasti bėrimas.
 5. Ketvirta. Atkuriamas smegenų aprūpinimas krauju, pagerėja nuotaika, tačiau tuo pačiu buvęs rūkalius gali jausti abejingumą. Miegas normalizuojasi.
 6. Penkta diena. Sunkiausia pirmą savaitę psichologine prasme. Jei šiuo metu vėl pavyks nerūkyti, yra vilties, kad įpročio pavyks atsikratyti amžiams. Tuo pačiu laikotarpiu skonio pumpurai pradeda atkurti jautrumą. Maisto ir gėrimų skonis tampa ryškesnis.
 7. Šešta. Fizinis pasitraukimas tęsiasi, ir ši diena yra dar blogesnė nei trečioji. Simptomų intensyvumas didėja iki pykinimo ir vėmimo pavalgius, rankų drebėjimo ir juodų gleivių atsikosėjimo iš plaučių.
 8. Septinta diena. Abstinencijos simptomai atslūgsta, galima sakyti, kad fizinė priklausomybė praėjo, o visi sunkiausi simptomai jau atsiliko. Belieka tik įveikti psichologinį lūžį, kuris tikrai dar ilgai jausis.

Pirmoji savaitė – pati reikšmingiausia, tai ir pats sunkiausias laikotarpis atsisakius cigarečių.

Būtent šiuo metu ypač svarbi parama iš išorės, kad žmogus negrįžtų į priklausomybę.

Mėnuo nerūkant

Po mėnesio gyvenimo be cigarečių plaučių būklė taps daug geresnė. Būtent šis laikotarpis reikalingas bronchų gleivinei atnaujinti. Dėl pagerėjusios kraujotakos ląstelės aprūpinamos visomis reikalingomis medžiagomis, stiprėja ir imunitetas. Iki to laiko leukocitai ir trombocitai visiškai atsinaujina, tačiau eritrocitams dar reikia laiko.

blogas dūmų kvapas metant rūkyti

Kas dar nutiks organizmui po mėnesio be cigarečių:

 1. Oda įgaus sveiką išvaizdą, sugrįš skaistalai.
 2. Po mėnesio cigarečių atsisakymo tabako dūmų kvapas daugeliui tampa nemalonus.
 3. Dėl padidėjusio apetito kyla pavojus priaugti papildomų kilogramų.
 4. Pilvo skausmas vis tiek gali kelti nerimą, nes skrandžio būklė dar nėra visiškai atsistačiusi.
 5. Kosulys beveik išnyko.

Palyginti su pirmąja savaite, mėnesio pabaigoje norisi mažiau cigarečių. Tačiau vis tiek nereikėtų eksperimentuoti ir bandyti rūkyti iš susidomėjimo.

Metai be nikotino

Po šešių mėnesių oda ir kraujas visiškai atkuriami, plaučiai išvalomi nuo gleivių. Daugiausia laiko užima kepenys. Pirmus šešis mėnesius ji kovoja su toksinų likučiais ir tik po to pradeda atšokti.

Svoris ir apetitas praėjus metams po cigarečių atsisakymo atsistato ir yra normalūs, o emocinė būsena jau gana stabili. Šiuo metu nėra jokio fizinio ar psichologinio potraukio rūkyti. Yra ir daugiau būdų užimti save ir paįvairinti laisvalaikį.

Šalutinis metimo rūkyti poveikis

Tai, kad metęs rūkyti kūnas tampa sveikesnis, yra gerai. Tačiau iš pradžių dėl medžiagų apykaitos restruktūrizavimo, sutrikusio nikotino, gali atsirasti nemalonių simptomų:

 • sumažėjęs imunitetas;
 • opos ant liežuvio;
 • nuolatiniai peršalimai;
 • dirglumas;
 • nemiga.

Daugelis per šį laikotarpį priauga svorio, bandydami suvaldyti norą rūkyti.

Kai nikotino pasitraukimas praeina ir susidomėjimas cigaretėmis visiškai išnyksta, masė palaipsniui normalizuojasi.

Kas atsitinka, kai staigiai metate rūkyti

nikotino priklausomybė

Kuo ilgiau žmogus gyvena su šiuo įpročiu, tuo sunkiau jam bus mesti rūkyti pirmą kartą.

Staiga mesti rūkyti ir daugiau neliesti tabako galima, jei priklausomybės stažas yra mažesnis nei penkeri metai. Tie, kurie rūko ilgiau ar daugiau nei pakelį per dieną, dažniausiai lūžta per pirmas dvi savaites. Jie turi viską pradėti iš naujo.

Pagrindinė priežastis, kodėl grįžtama prie rūkymo, yra fizinė priklausomybė nuo nikotino. Jai suformuoti prireikia maždaug penkerių metų, prieš tai daugiau kalbame apie psichologinį cigarečių poveikį.

Jei intensyvus rūkalius tą pačią dieną staigiai meta rūkyti, pirmąją savaitę jam pradės jausti nemalonūs simptomai: silpnumas, galvos svaigimas, nerimas, nevaldomas alkis.

Kaip padėti organizmui kovoti su rūkymu

Reikia padėti organizmui greičiau atsigauti nuo priklausomybės nikotinui, dėl to teks koreguoti mitybą. Šiuo tikslu į racioną įtraukite daugiau maisto produktų, kuriuose gausu antioksidantų ir A, C ir E grupių vitaminų.

Jei reikia, galite vartoti vaistus su vitaminais ir mikroelementais. Tai tiesa, jei nėra galimybės papildyti dienpinigių maistu. Naudinga valgyti soją, nes joje yra medžiagų, kurios apsaugo ląsteles nuo žalingo nikotino poveikio.

Psichinis požiūris yra vienodai svarbus. Be tinkamos motyvacijos bandymai atsisakyti cigarečių yra praktiškai nenaudingi. Norėdami įtikinti save mesti rūkyti, galite pasinaudoti įvairiais variantais – nuo sutaupytų pinigų skaičiavimo iki sveikatos būklės įvertinimo.

Remiantis statistika, tik nedidelė dalis rūkančiųjų (6 proc. ) sugeba išgyventi metimą rūkyti ir nebegrįžti prie rūkymo, pasikliaujant stipria valia. Daugumai, be psichologinių pastangų, reikalingi vaistai, pakaitinė terapija ir gydytojo pagalba.

Yra daug įvairių programų žmonėms, turintiems priklausomybių. Sėkmingiausi iš jų yra pagrįsti kombinuotu gydymu.

Ko nedaryti metant rūkyti

Pirmą kartą neturėtumėte pakeisti cigarečių kažkuo, kuriame yra nikotino, taip pat pereiti prie tabako ar žiebtuvėlio. Tai ne tik sulėtins procesą, bet ir gali pabloginti priklausomybę. Lengvas cigaretes norėsis rūkyti dažniau ir daugiau, nes jose nikotino koncentracija mažesnė nei įprastai, o organizmas pareikalaus savo dozės.

Priešingai populiariems įsitikinimams, mesti rūkyti neturėtumėte palaipsniui, kasdien mažindami surūkomų cigarečių skaičių. Be to, kiekvienas papūtimas tokių pertraukėlių metu atrodys dar geidžiamesnis. Geriau iš karto nustatykite datą, kai burnoje nebeliks nė vienos cigaretės.

Nikotino vartojimo nutraukimo metu negalite būti rūkančiose įmonėse ar eiti į rūkomąją taip pat su visais. Viskas, kas primena šį įprotį, turėtų būti pašalinta iš akių. Ir juo labiau, negali sau pažadėti „šiandien paskutinė cigaretė, o rytoj viskas". Deja, tokie sandėriai su savimi nepasiteisina.

Vyrų ir moterų atsisakymo ypatybės ir kūno pokyčiai

mergina sulaužė cigaretę ir meta rūkyti

Mesti rūkyti sunku, ypač jei patirtis ilga. Moterims itin svarbu atsisakyti cigarečių. Vyro lytinės ląstelės, sugadintos nikotino įtakos, po kurio laiko pasikeičia. O kiaušialąsčių skaičius ribotas, o per gyvenimą organizmas suvartoja jų atsargas. Kuo skiriasi rūkymo poveikis moters organizmui:

 • nėštumo metu padidėja aukšto kraujospūdžio ir alpimo, silpnumo rizika;
 • toksikozė didėja;
 • vaisius nėra pakankamai aprūpintas deguonimi;
 • padidėja persileidimo rizika;
 • vaisius gauna mažiau maistinių medžiagų dėl prastos kraujagyslių būklės, be to, toksinai jam kenkia ne mažiau nei motinai.

Kalbant apie neigiamą poveikį, nikotinas labai gadina moterų sveikatą, tačiau atsisakius cigarečių sveikimo laikotarpis praktiškai nesiskiria nuo vyrų. Jau pirmąjį mėnesį galite pastebėti teigiamą tendenciją. Moterys, metusios rūkyti, patiria šiuos pokyčius:

 • pagerėja kraujotaka ir ląstelių aprūpinimas deguonimi bei maistinėmis medžiagomis;
 • medžiagų apykaita atkuriama;
 • oda ir plaukai tampa sveikesni;
 • imunitetas stiprinamas;
 • išnyksta kosulys ir dusulys;
 • organizmas išvalomas nuo toksinų;
 • širdies ir kraujospūdžio normalizavimas;
 • atkuriama uoslė.

Be to, metusi rūkyti moteris atgauna libido ir menstruacinį ciklą, sumažėja ankstyvos menopauzės rizika.

Žinoma, rūkymas neigiamai veikia ir vyrų reprodukcinę sistemą, tačiau dėl reprodukcinės funkcijos stokos rizikos nėra tokios didelės.

Išvada

Mesti rūkyti yra ilgas ir sunkus procesas. Vienam įveikti fizinę ir psichologinę priklausomybę sunku, reikalingas artimųjų palaikymas, gali prireikti vaistų. Jei reikia, galite pasikonsultuoti su psichoterapeutu ir narkologu. Holistinis požiūris padės susidoroti su priklausomybe ir grįžti į sveiką gyvenimą.