Kaip mesti rūkyti greitai, lengvai ir visam laikui

Mesti rūkyti lengva. Jei suprantate, ką konkrečiai rūkalius įgyja, o ką praranda dėl savo įpročio, daug lengviau pasirinkti efektyviausią būdą mesti rūkyti visam laikui. Todėl pirmas dalykas, kurį reikia padaryti, yra suprasti savo motyvaciją rūkyti. Po to laikas pereiti prie gerai žinomų psichologinių, terapinių ir liaudiškų metodų, padėjusių ne vienam nikotino priklausomam žmogui.

būdų mesti rūkyti

Kodėl rūkyti?

Norėdami atsikratyti blogo įpročio, turite suprasti jo egzistavimo priežastis. Dauguma žmonių pradeda rūkyti paauglystėje. Noras atrodyti suaugusiam skatina paauglius daryti „suaugusius" veiksmus, įskaitant gėrimą ir rūkymą. Kai maksimalizmas praeina, atsisakyti įpročio tampa ne taip paprasta: organizmas priklausomas, o gyvenimas be cigarečių nebeįmanomas.

Panaši situacija susiklosto žmogui patekus į naują kolektyvą. Stresą dėl naujos aplinkos papildys tai, kad, užmegzdami ryšį su aplinkiniais, žmonės sugeba perimti svetimus įpročius ir prisitaikyti prie bendro visuomenės gyvenimo būdo. Toks priklausomybės išsivystymo mechanizmas siejamas su noru įsilieti į kolektyvą ir jaustis įtrauktam į darbą. Tai gali prasidėti bandant palaikyti rūkalių draugiją ir pasyvų rūkymą, sukuriant polinkį.

Yra psichologinių ir fiziologinių priklausomybių nuo rūkymo. Psichologinio įpročio stadijoje mesti rūkyti lengva, nes žmogus tikrai nėra nuo jo priklausomas, o tik užtikrina teigiamą rūkymo poveikį. Jei prie šios priklausomybės formos prisijungė fiziologinė, tada organizmas taip pat turės kovoti su blogu įpročiu.

Kur pradėti?

Dėl teisingo požiūrio mesti rūkyti bus neskausmingiausia.

Pirmiausia turėtumėte išmesti visus likusius rūkymo mišinius ir cigaretes. Priėmus sprendimą mesti šį įprotį, ryžtingas atstūmimas padeda jo atsikratyti. Rūkymo aksesuarai, tokie kaip kandikliai, pypkės, cigarečių dėklai, peleninės ir net žiebtuvėliai, nukeliauja į šiukšliadėžę be gailesčio. „Pareigos" pakuotė taip pat skrenda į šiukšliadėžę, kad dar kartą nesusigundytų savo buvimu.

Dažnai metantys rūkyti neturi valios mesti rūkyti per 1 dieną; noras rūkyti yra stipresnis nei gebėjimas pamiršti įprastą gyvenimo atributą. Esant tokiai situacijai, tinka kitas būdas laipsniškai ribojant surūkomų cigarečių skaičių. Reikia paskaičiuoti, kiek paprastai surūkoma per dieną. Per pirmąsias porą dienų reikia jų skaičių sumažinti vienu ir taip toliau, kol atsiras galimybė ištverti visą dieną be cigaretės. Kai poreikis rūkyti tampa minimalus, galite drąsiai išmesti visą rūkymo atributiką – dabar tam užteks valios.

Kitas veiksmingas būdas – įprastą rūkymą pakeisti elektronine cigarete ar vape. Šių prietaisų sudėtyje yra mažesnė nikotino dozė nei cigaretėje. Tačiau šiuo atveju verta aiškiai apriboti jų naudojimo laiką, nes, skirtingai nuo įprastų cigarečių, nėra aiškiai apibrėžto naudojimo laikotarpio.

Kaip nepalūžti?

Pamiršti rūkymą dažnai neleidžia paties organizmo įprotis vartoti nikotiną. Iš pradžių šią medžiagą savarankiškai gamina kepenų ląstelės minimaliomis dozėmis. Kai jo suvartojimas iš išorės pradeda viršyti ląstelėms būtinas dozes, kepenys sustabdo jo gamybą kaip nereikalingą. Čia žmogus turi „pertrauką". Kiekvienas laikotarpis iki „lūžio" atsiradimo yra individualus. Taip yra dėl skirtingo stiprumo cigarečių ir rūkymo patirties. Turint trumpą patirtį, didžiausias noras atnaujinti įprotį atsiranda per pirmąsias 2–4 dienas ir beveik iš karto išnyksta prasidėjus kepenims. Jei patirtis reikšminga, o cigaretės buvo vidutinio stiprumo ir aukštesnės, tai šis laikotarpis gali būti atidėtas iki poros savaičių. Šiuo atveju mesti rūkyti reikėtų laipsniškai, kad nesukeltumėte streso organizmui.

Rūkymas dažnai eina koja kojon su kitais žmogaus įpročiais. Tokie veiksmai refleksiniu lygmeniu gali sukelti gedimą ir padidėti cigarečių poreikį. Todėl jų atmetimą turi lydėti kasdienių „papročių" pasikeitimas. Geriausia šiek tiek nusiteikti sveikos gyvensenos link: gerkite vandenį ir sultis vietoj sodos ir kavos, užsiimkite lengva fizine veikla.

Medicininiai preparatai

Jeigu pačiam mesti rūkyti nepavyko, tuomet reikėtų pradėti vartoti specialius vaistus, mažinančius potraukį rūkyti. Tarp jų yra šios formos:

  • gipsai;
  • purškalai;
  • tabletes.

Pleistrus galima klijuoti ant bet kurios kūno vietos, kad niekas neatspėtų apie jos buvimą. Jų veikimas pagrįstas mažų nikotino dozių patekimu į žmogaus organizmą. Potraukis jo vartoti iš išorės išnyksta, o kepenys pamažu pradeda gaminti trūkstamą tūrį. Šių pleistrų naudojimo sunkumai kyla dėl to, kad žmogus dažnai negali apsiriboti vienu per dieną, todėl jie nuolat keičiasi ir nikotino dozės didėja virš leistinų.

Yra dviejų tipų rūkymo nutraukimo purškalai: nikotino turintys ir nikotino nemėgstantys. Pirmuoju atveju purškalo poveikis yra panašus į pleistro naudojimą ir sukelia tas pačias problemas. Antrasis purškimo tipas veikia kitu mechanizmu. Juose yra tik eteriniai aliejai ir žolelių tinktūros, kurios, patekusios į kvėpavimo takus, apgaubia gleivinę. Jei po vaisto vartojimo žmogus surūkys cigaretę, nikotinas sureaguos su aliejais, o tai sukels intoksikaciją su pykinimo priepuoliais, galvos svaigimu ir bendru negalavimu. Dėl to cigaretės rūkymas taps nepakeliamas.

Tabletės veikia pagal principą, ugdantį nerimą rūkyti, tačiau, skirtingai nei purškalai, reikalingos medžiagos patenka į kraują, kur reaguoja su nikotinu.

Liaudies metodai

Narkotikų terapija nuo nikotino priklausomybės nerekomenduojama visiems. Paprastai geriausio efekto gali pasiekti žmonės, turintys trumpą rūkymo patirtį. Ilgą laiką rūkantieji patiria daug šalutinių poveikių, kurie tik neleidžia mesti rūkyti. Tokiu atveju rekomenduojama naudoti tradicinės medicinos metodus, kurie yra pagrįsti natūralių produktų naudojimu ir nesukelia didelio šalutinio poveikio.

  • Žolelių kolekcija. Islandijos samanų, asiūklio, pikulniko žolės, žiaunų, dilgėlių ir alpinizmo mišinys (1 arbatinis šaukštelis kiekvieno ingrediento) užpilamas 500 ml verdančio vandens, 10 minučių užplikomas, valandą infuzuojamas ir filtruojamas per marlę. Infuziją reikia vartoti po 100 ml tris kartus per dieną po valgio.
  • Antinikotino arbata.Susmulkinamos paprastosios cikorijos, valerijono officinalis, dilgėlių lapų, pipirmėčių ir kvapiųjų rūtų šaknys. Į gautą kolekciją įpilamas vienas arbatinis šaukštelis lapų arbatos ir užpilama 500 ml verdančio vandens. Kolekcija infuzuojama valandą, po to filtruojama. Reikia gerti po 130 ml 2-3 kartus per dieną.
  • Avižos. Du valgomieji šaukštai avižų grūdų užpilami stikline verdančio vandens, pavirinami 5 minutes ir infuzuojami valandą. Vartokite nuovirą perkošę po 100 ml tris kartus per dieną prieš valgį.
  • Calamus šaknys. Dvejų metų vyšnios šakelę supjaustykite 5 mm gabalėliais. Kramtykite ir spjaudykite kiekvieną kartą, kai užsinorėsite rūkyti. Poveikis pasireiškia praėjus 10-12 dienų nuo naudojimo pradžios.
  • Užpilas burnai skalauti. Užpilui paruošti susmulkinti serpantino šakniastiebiai užpilami stikline verdančio vandens ir užpilami 50 min. Skalaukite burną kiekvieną dieną ryte po valgio. Skalavimui galite naudoti ir sodos tirpalą (vienas valgomasis šaukštas sodos stiklinėje vandens).

Gydymo liaudies gynimo priemonėmis kursas visais atvejais (išskyrus kalmų šaknų naudojimą) yra 1 mėnuo.

Išvada

Rūkymas yra gana dažnas žalingas įprotis šiuolaikinėje visuomenėje, todėl jo atsisakyti nėra taip paprasta. Reikėtų suprasti, kad vargu ar pavyks per vieną dieną apie tai visiškai pamiršti, nepaisant visų patarimų. Per daugelį metų sukaupta patirtis taip greitai niekur nedings. Laimei, problemos sprendimo variantų yra daug, o iš daugybės pasiūlymų tikrai galėsite pasirinkti geriausią ir efektyviausią būdą, kuris padės konkrečiai.