Kas nutiks kūnui, jei mesti rūkyti

Beveik 40% suaugusių Rusijos gyventojų kenčia nuo kenksmingos priklausomybės nuo nikotino. Be to, tarp jų yra daugybė neabejotinų rūkymo žalos organizmui. Tačiau tuo pat metu jie ir toliau naudoja tabako gaminius - tiek įprastus, tiek elektroninius. Kai kurie rūkaliai baiminasi, kad atsikratę žalingo įpročio, jų kūnas priaugs antsvorio ir atsiras keletas kitų nepageidaujamų pokyčių. Bet kas iš tikrųjų nutiks?

Niekada nevėlu mesti savo nikotino įprotį

niekada nevėlu mesti, tam reikia pasirinkti datą

Daugybė tyrimų įrodo, kad mesti rūkyti niekada nevėlu, nes 50–74 metų žmonės, metę šį blogą įprotį, kiekvienais metais linkę pagerinti savo sveikatą. Praėjus penkeriems septyneriems metams po to, kai metė rūkyti ir grįžo prie sveiko gyvenimo būdo, žmonės 40 proc. Atsikratęs priklausomybės, organizmas palaipsniui atitaiso nikotino ir deguto padarytą žalą. Kiekvienais metais nerūkant sumažėja insulto, širdies ligų ir vėžio rizika.

Net sunkūs, subrendę rūkaliai, metę tabaką, turi galimybę sumažinti daugelį pavojų sveikatai. Pavyzdžiui, vokiečių mokslininkai teigia, kad vyresni nei 60 metų žmonės, pasveikę nuo priklausomybės nikotinui, ankstyvos mirties riziką sumažino 28 proc. Japonijoje, Anglijoje, Kinijoje, Australijoje ir Ispanijoje vykusių tarptautinių tyrimų dalyviai teigia, kad po 50 metų metimo rūkyti jie pajuto savo sveikatos pagerėjimą.

Metimas rūkyti ir antsvoris

svorio padidėjimas atsiranda metant rūkyti

Nors žmonių, rūkančių tradicines cigaretes, skaičius nuolat mažėja, paauglių, besinaudojančių nerūkančiomis elektroninėmis cigaretėmis, dalis pastebimai auga. Galbūt perėjimas prie tokio rūkymo padeda mesti šį įprotį, tačiau apskritai garavimas kūnui yra toks pat žalingas kaip ir įprastas tabako vartojimas. Bet kokiu atveju galima staigiai mesti rūkyti, bet ne visiems. Pirmiausia geriau apie tai pasikonsultuoti su gydytoju. Kai kuriems žmonėms dėl jų individualių fiziologinių savybių ir ligų aštraus atsisakymo vartoti cigaretes sukelia didelis viso kūno stresas ir hormonų disbalansas. Dėl ko gali atsirasti antsvoris, o kūnas praras savo formą.

Pagal mitybos specialistų patarimus, prieš atsisakydami cigarečių, turite išmokti kontroliuoti savo svorį ir laikytis sveikos mitybos. Jei žmogus rūko ir tuo pačiu metu vartoja nesveiką maistą, tai atsisakęs priklausomybės nuo nikotino, antsvoris priaugs daug greičiau nei tie, kurie anksčiau valgė sveiką maistą.

Yra žinoma, kad rūkymas yra susijęs su daugelio lėtinių ligų išsivystymu ir gali sutrikdyti kaulų, smegenų, dantų, akių ir reprodukcinių organų būklę. Tačiau, laimei, žmogaus kūnas turi nuostabų sugebėjimą atsinaujinti. Kai tik praeis priklausomybė nuo nikotino, organizmas palaipsniui pasikeis ir lėtai pradės valytis nuo rūkymo metu gautų kenksmingų medžiagų.

Kenksmingas rūkymo poveikis organizmui

Rūkymo pavojus yra tas, kad jo žala nėra jaučiama iškart. Cigaretėse esantys toksinai kūno audinius pradeda naikinti palaipsniui - kiekvienais metais. Šie pokyčiai įvyksta mikroskopiniu lygmeniu, todėl dauguma rūkalių mano, kad nieko blogo jų kūnas nevyksta. Be rimtos žalos širdies sveikatai, rūkymas gali neigiamai paveikti kitus svarbius kūno organus. Pavyzdžiui, čia yra keli faktai, kurie nėra plačiai žinomi:

 • Rūkymas palaipsniui pažeidžia kaulų ir raumenų sistemą bei mažina kaulų mineralų tankį.
 • Rūkantiems vyrams 25% padidėja bet kokio lūžio rizika ir 40% padidėja klubo lūžio rizika.
 • Rūkantiems kūnas lėčiau gyja nuo traumų.
 • Rūkymas padidina dantų netekimo ir ėduonies riziką.
 • Rūkantieji 60% dažniau serga Alzheimerio liga.
 • Žmonės, kenčiantys nuo nikotino priklausomybės, 53% dažniau serga pažinimo sutrikimais.
 • Rūkant 80% padidėja lėtinis nugaros skausmas ir 115% padidėja skausmingas apatinės nugaros dalies skausmas.
 • Priklausomybė nuo nikotino su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos riziką padidina vidutiniškai 78 proc. , O su amžiumi susijusios kataraktos riziką padidina 58 proc.

Visa tai gali atsitikti, nes patologiniai procesai organizme vyksta dėl rūkymo. Pavyzdžiui, padidėja bendras homocisteino kiekis plazmoje, kuris yra kupinas širdies problemų, insulto, Alzheimerio ligos ir kitų pažinimo sutrikimų. Aterosklerozės vystymosi pagreitis atsiranda dėl deguonies ir maistinių medžiagų, patenkančių į rūkančiojo smegenis, sumažėjimo.

Be to, aterosklerozė yra kupina beta-amiloido baltymų - tai yra Alzheimerio ligos požymis. Su šia liga susiję smegenų pokyčiai taip pat gali būti siejami su padidėjusiu oksidaciniu stresu, eksitotoksiškumu (neuronų pažeidimu ir mirtimi) ir uždegimu, kurį sukelia tabako poveikis.

Kūnas pasikeičia pirmosiomis savaitėmis po metimo rūkyti

rūkymas daro žalingą poveikį žmogaus organizmui

Žmogaus kūnas pasižymi nuostabiu sugebėjimu pasveikti ir atsistatyti, kai palaikomas sveikas gyvenimo būdas, pakankamas miegas, fizinis aktyvumas ir tinkama mityba. Naudingas atsinaujinimas organizme taip pat gali atsirasti atsikratius nikotino įpročio. Pavyzdžiui, čia yra keletas pakeitimų, kurie įvyksta iškart visiškai atsisakius tabako:

 • Praėjus dvidešimt minučių po paskutinės cigaretės surūkymo, širdies ritmas, kraujospūdis ir rankų bei kojų temperatūra pradės normalizuotis.
 • Po aštuonių valandų nikotino kiekis organizme sumažėjo daugiau nei 93%.
 • Po dvylikos valandų organizmas atsikrato anglies monoksido pertekliaus ir deguonies lygis normalizuojasi.
 • Po vienos dienos širdies priepuolio tikimybė pradės mažėti, o kraujospūdis normalizuosis. Padidėja deguonies kiekis kraujyje ir fizinis aktyvumas.
 • Po dviejų dienų nervai, atsakingi už kvapą ir skonį, atsistato, o buvęs rūkalius galės užuosti ir paragauti ryškesnių kvapų. Tuo pačiu metu didžiausias nervingumas ir dirglumas, susijęs su priklausomybe nuo nikotino.
 • Po trijų dienų nikotinas beveik visiškai išsiskiria iš organizmo, todėl gali prireikti aštraus papildymo: padidėja nuotaika, nervingumas, agresija ir sunki migrena, kai organizmas pradeda prisitaikyti prie sveikesnės aplinkos.
 • Po savaitės noras rūkyti iškils pavalgius ir vidutiniškai truks apie tris minutes. Norėdami atsikratyti, galite eiti pasivaikščioti ar kramtyti gumą.
 • Po dviejų savaičių dantenose ir dantyse cirkuliuojantis kraujas normalizuosis, o tai padės greičiau išgydyti periodontitą ir pagerinti kvėpavimą.
 • Po keturių savaičių nerimas, depresija ir nemiga paprastai išnyksta. Plaučių ir širdies funkcija palaipsniui atkuriama. Rečiau pasitaiko kosulio ir dusulio priepuoliai.
 • Nuovargis ir dusulys sumažėja po devynių mėnesių. Žmogus jaučia jėgų antplūdį, peršalimo dažnis sumažėja dėl blogos plaučių funkcijos.

Apytikslė prognozė dvidešimčiai metų po metimo rūkyti

Žinoma, kuo ilgiau žmogus nerūko, tuo geresnė jo sveikata. Nepaisant diskomforto ir priepuolių, susijusių su buvusia priklausomybe ir noru rūkyti, kūnas pamažu atsigauna. Kuo ilgiau žmogus rūkė, tuo ilgiau užtruko, kol jo kūnas atsigavo. Apytiksliai, kokie pokyčiai organizme gali įvykti per dvidešimt metų, atsikratius priklausomybės nuo nikotino:

 • Po vienerių metų vainikinių arterijų ligos, širdies priepuolio ir insulto rizika sumažėja 50% ir kasmet mažėja nerūkant.
 • Praėjus penkeriems metams be cigarečių, kraujospūdis normalizuojasi ir kraujagyslės pradeda išsiplėsti, todėl sumažėja kraujo krešulių rizika. Per ateinančius dešimt metų tikimybė susirgti insultu sumažės.
 • Praėjus dešimčiai metų be nikotino, tikimybė susirgti plaučių vėžiu sumažėja 30-50%, o rizika mirti nuo šio tipo vėžio sumažėja du kartus.
 • Praėjus trylikai metų nerūkant, tikimybė prarasti ar sugadinti dantis grįžta į žmonių, neturinčių priklausomybės nuo nikotino, tikimybę.
 • Po penkiolikos metų kasos vėžio, taip pat vainikinių arterijų ligos, rizika žymiai sumažėja.
 • Po 20 metų nugalėjus priklausomybę, rizika mirti nuo rūkaliams gresiančių problemų sumažėja iki normalaus lygio.