Kokios yra staigaus metimo rūkyti pasekmės?

Nedaug žmonių žino, ar staigus mesti rūkyti kenkia, ar ne. Kai kurie atidėlioja šią akimirką, manydami, kad priklausomybės verta atsisakyti palaipsniui, tačiau tai nėra visiškai tiesa. Nikotinas yra kaip narkotikas, o be jo organizmas ir pats žmogus pasveiks. Mesti rūkyti trukdo tik psichologinis komponentas, o kūnas greitai „atstato". Jei nustosite rūkyti iki 35 metų, tada žmogaus organizmas taps kaip nerūkančiojo.

Kūnas ir nikotinas

Gana sunku atsikratyti tokio blogo įpročio kaip rūkymas. Ir esmė visai ne psichologiniame aspekte, o pačioje nikotino savybėje. Pastarąjį gamina organizmas (kepenys), tačiau nedideliais kiekiais, reikalingas tik jam. Kai tik žmogus pradeda rūkyti, kepenys prisitaiko (nors ir ne greitai), nustoja gaminti medžiagą. Todėl mesti rūkyti sunku – kepenys „pripratusios" prie to, kad nikotiną gauna iš išorės, todėl nereikia gaminti komponento pačiai. Tačiau jo įgytas kiekis daugeliu atžvilgių viršija organizmui reikalingas apimtis.

staigios metimo rūkyti pasekmės

Su medžiaga situacija lygiai tokia pati kaip ir su kolagenu bei kai kuriais hormonais, kurie gaminami žmogaus organizme: ilgai vartojant hormoninius preparatus arba ant veido tepant senėjimą stabdančiomis priemonėmis su kolagenu, šios medžiagos nesigamina. .

Kūnas turi nuostabų gebėjimą prisitaikyti. Ir tai jį vėl ir vėl gelbsti. Laikui bėgant, kepenys vėl pradės gaminti reikiamą nikotino kiekį. Tai įvyks ne iš karto, o gali užtrukti savaitę – bet tikrai įvyks. Svarbu šiuo metu nepradėti rūkyti, kad organizmas „atstatytų".

Privalumai ir trūkumai staigaus metimo rūkyti

Staigaus metimo rūkyti trūkumai yra šie:

 1. Žmogus patiria fiziologinius diskomforto pojūčius – galvos svaigimą, galvos skausmą, pykinimą, kosulį ryte, dusulį, skreplių išsiskyrimą. Be to, šie požymiai yra panašūs į „pirmosios surūkytos cigaretės" simptomus, kai organizmas gavo padidintą nikotino dozę.
 2. Be fiziologinio diskomforto, žmogus dažnai patiria psichologinį (nervingumas, stresas, dirglumas).
 3. Norint mesti rūkyti, reikia turėti stiprią valią.

Staigaus atmetimo pranašumai yra šie:

 1. Diskomfortas nesitęs amžinai ir pagerėjimas ateis. Potraukis pamažu mažėja, organizmas pats pradeda gaminti nikotiną, o cigarečių atsisakymo privalumai yra akivaizdūs.
 2. Prasta sveikata siejama būtent su psichologiniu, o ne su fiziologiniu aspektu – tačiau čia svarbu suprasti, kad stresas nesitęs amžinai.

Dažnai žmonės gali pranešti apie šalutinį poveikį – nedidelį svorio padidėjimą. Tačiau reikia suprasti, kad tai laikinas reiškinys, ir viskas grįš į savo vėžes – tik tam reikia laiko. Taip organizmas prisitaiko prie naujų sąlygų, o tai visada lydi tokie simptomai – bloga savijauta ir dirglumas jokiu būdu nėra nikotino trūkumo požymiai.

Jūs galite mesti rūkyti sulaukę 50 metų. Kai kurie tuo abejoja, teigdami, kad jei žmogus visą gyvenimą rūkė, tai atsisakymas turės neigiamos įtakos sveikatai. Tačiau taip nėra: po dviejų mėnesių sveikos gyvensenos iš organizmo pasišalins visi cigarečių toksinai.

Kai kurios staigaus ir laipsniško metimo rūkyti ypatybės

Reikėtų atsižvelgti į žmogaus psichologiją – be stiprios valios rūkalius vis tiek grįš prie cigaretės, todėl staigus rūkymo metimas nebus efektyvus. Laipsniškas rūkymo mažinimas taip pat gali būti neveiksmingas, nes žmogus nuolat atidės galutinį sprendimą „iki rytojaus" (o „paskutinės cigaretės" rūkymas gali užsitęsti kelerius metus). Jei problema yra tik psichologinio pobūdžio, pirmiausia turėtumėte arba „išlavinti" valios jėgą, arba kreiptis pagalbos į specialistus.

Jeigu žmogus bijo dėl savo fiziologinės būklės, tuomet mesti rūkyti gali padėti nikotino pleistrai, purškalai ar tabletės. Žmogus gauna kontroliuojamą medžiagos dozę, neapsinuodija dūmais. Taip dažnai nutinka, jei rūkoma daugiau nei dešimt metų.

Jei mesti rūkyti nesulaukęs 35 metų, kūno būklė taps tokia, tarsi žmogus niekada nebūtų rūkė.

Tačiau net ir turėdami 36 metų rūkymo patirtį galite mesti rūkyti. Tačiau tai padaryti sunkiau dėl ilgo cigarečių komponentų poveikio, prie kurio žmogus yra įpratęs. Mesti rūkyti turint tokią ilgą patirtį nėra ypatingų savybių.

Taip pat gali kilti klausimas: jei moteris pastoja, ar galima mesti rūkyti nėštumo metu – ar tai pavojinga, ar atsisakymas pakenks vaisiui. Sužinojusi apie nėštumą, moteris iš karto norės mesti rūkyti. Čia atsakymas akivaizdus – nikotino atsisakymas nėra mirtinas ir duos tik naudos, o jei nėščia mergina meta rūkyti anksti, o ne 7 mėnesį, tuo geriau.

Kaip ir amžiumi bei rūkymo patirtimi, nesvarbu, kurį nėštumo mėnesį mesti rūkyti, vis dėlto blogas įprotis neigiamai veikia tiek mamos, tiek kūdikio organizmą. Tad cigarečių geriau atsisakyti kuo anksčiau.

Jei mesti rūkyti staiga, pagerėjimas įvyksta per tris dienas – štai kodėl pirmosios dienos yra tokios svarbios. Po šio laiko kūnas dažniausiai atsistato. Po savaitės dingsta dusulys, žmogus pradeda jausti naujus patiekalų skonius, dingsta stresas.

Svarbu suprasti, kad mesti rūkyti organizmui bus tik naudinga. Geriau vieną kartą patirti stresą, nei nuolat kęsti žalingą nikotino poveikį (kuris šiuo atveju nustoja būti nuodu, nes organizmas gauna daugiau nei reikia).

Patarimas

Štai keletas patarimų, kurie padės jums mesti rūkyti:

 1. Turite tvirtai nuspręsti, kad mesti rūkyti būtina, ir nusiteikti, kad viskas susitvarkys.
 2. Nereikėtų daryti „atlaidų": pavyzdžiui, rūkyti geriant alkoholį (net jei labai norisi ranką prieiti prie cigaretės) – sprendimas turi būti galutinis ir neatšaukiamas.
 3. Galite rasti hobį, kuris atitrauks nuo žalingų minčių apie cigaretę.
 4. Kai kuriuos dalykus galima asocijuoti su įpročiu – striuke, kurią žmogus apsivelka rūkydamas. Pirmą kartą tokius daiktus geriau išimti „iš akies", kad dar kartą neprisimintumėte rūkymo.
 5. Kaip jau minėta, galite pabandyti naudoti nikotino pleistrus, tabletes ar purškiklius.
 6. Jei žmogus labai irzlus, mesti rūkyti gali padėti raminamieji vaistai ar raminamieji antpilai.

Vienas pagrindinių asistentų metant rūkyti gali būti sportas – kai žmogus užsiima savimi, tai teigiamai atsiliepia ir sveikatai. Bet galite pradėti nuo paprastos gimnastikos, palaipsniui pereidami prie sudėtingesnių pratimų. Kitas pliusas – treniruotės lavina ištvermę ir valią.