Kas nutinka kūnui metant rūkyti: pokyčių chronologija

vyras sulaužo cigaretę

Rūkymas yra labiausiai paplitęs žalingas įprotis, sukeliantis sunkias ilgalaikes pasekmes. Tai yra dažniausia plaučių vėžio, burnos ertmės ir kt. Vystymosi priežastis. Daugiau nei 85% atvejų yra rūkaliai, turintys ilgalaikę patirtį. Nepaisant galimų pasekmių, mesti rūkyti nėra lengva. Tačiau tikrąjį gerovės ir sveikatos pagerėjimą galite pastebėti daug greičiau, nei dauguma žmonių galvoja. Kas nutinka kūnui metus rūkyti dieną?

Kaip mesti rūkyti

Ką reiškia mesti rūkyti? Nutraukite užburtą nikotino potraukio ratą. Šiai idėjai reikia pasiruošimo, reikia apgalvoti kiekvieną etapą. Galite naudoti nikotino pakaitalus - tabletes, kramtomąją gumą ir kt. Tačiau yra ir nemokamas būdas mesti rūkyti. Tiesa, tai yra pats sunkiausias, ilgalaikis metodas, ir yra rizika sugriauti, nes šis klausimas turi ne tik fizinį, bet ir psichologinį komponentą. Bet žinant naudą ir pokyčius iškart po metimo rūkyti procesas bus lengvesnis. Beje, kuo mažiau rūkaliaus „patirties", tuo mažesnė tikimybė išsivystyti onkopatologijoms, vidaus organų ligoms ir kitoms sąlygoms, susijusioms su netinkamu įpročiu.

Kūnas po rūkymo

Teigiami kūno pokyčiai prasideda per 60 minučių po paskutinės išmestos cigaretės. Tačiau ryškesni pokyčiai atsiranda po ilgo laiko:

 • Po 60 minučių

  Pulsas stabilizuojasi ir normalizuojasi. Pagerėja kraujotaka, stabilizuojasi kraujospūdis.

 • Po 12 valandų

  Tabako dūmuose yra per 400 medžiagų, kai kurios iš jų yra kancerogeninės. Anglies monoksidas, didelės dozės dujos gali būti pavojingos ir mirtinos. Tai taip pat užkerta kelią deguonies prasiskverbimui į kraują. O jei dažnai rūkote, giliai įkvepiate, susidaro hipoksija - deguonies trūkumas. Tik po 12 valandų organizmas gali atsikratyti cigaretėse esančio anglies monoksido, o deguonies lygis stabilizuojasi.

 • Per dieną

  Sumažėja širdies priepuolių ir kitų kraujagyslių nelaimingų atsitikimų rizika. Rūkymas, ypač ilgalaikis, padidina koronarinės širdies ligos riziką. Rūkymas kelia kraujospūdį ir padidina kraujo krešulių bei insulto tikimybę. Po dienos kraujospūdis normalizuojasi, ir tai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų, susijusių su rūkymu, riziką. Net per trumpą laiką padidėja deguonies kiekis kraujyje, palengvinantis fizinį aktyvumą ir galimybę sportuoti, taip pat skatinantys sveiką širdį įpročius.

 • moters širdies iliustracija
 • Po 2 dienų

  Rūkymas yra veiksnys, mažinantis skonio jautrumą ir kvapą. Žmonės pastebi, kad per kelias dienas mesti rūkyti galima pastebėti jautrumo pagerėjimą. Produktai pradeda atskleisti tikrąjį jų aromatą ir skonį.

 • Per 3 dienas

  Šiuo metu nikotino lygis organizme yra beveik visiškai išeikvotas, o tai, savo ruožtu, turi įtakos norui rūkyti. Pasirodo įprasti būdingi elgesio pokyčiai: irzlumas, prislėgta nuotaika ir net agresija. Kartais gali pasireikšti galvos skausmas, o noras rūkyti tampa vis stipresnis.

 • Po mėnesio

  Gerėja plaučių funkcija, atstatomas jų tūris, normalizuojami medžiagų apykaitos procesai. Žmonės pradeda pastebėti, kad rūkaliaus dusulys ir kosulys tampa ne tokie ryškūs, padidėja ištvermė.

 • Po 1-3 mėnesių

  Šiuo metu tęsiasi plaučių funkcijos atstatymas, kraujotakos normalizavimas. Ištvermė didėja, sveikata gerėja. Psichologinė būsena stabilizuojasi.

 • Po 9 mėnesių

  Iki to laiko plaučių epitelis yra atkurtas, būtent jo dėka kūnas išstumia gleives ir sumažėja infekcijos rizika. Maždaug tuo pačiu metu rūkaliai pastebi kvėpavimo takų ligų paūmėjimo dažnį.

 • vyro plaučių iliustracija
 • Per metus

  Per metus po metimo rūkyti išemijos rizika sumažėja perpus. Kasmet ši tikimybė labai sumažėja.

 • Po 5 metų

  Toksinų yra daug tabako dūmuose, dėl kurių susiaurėja arterijos ir kraujagyslės. Šie toksinai provokuoja kraujo krešulius. Praėjus 5 metams be cigarečių, kraujagyslės normalizuojasi, išsiplečia, todėl sumažėja kraujo krešulių rizika. Kraujo krešuliai yra pagrindinis insulto vystymosi veiksnys. Insulto rizika per ateinančius dešimt metų mažėja.

 • Po 10 metų

  Dešimtmetis be cigarečių yra perpus sumažėjęs plaučių, burnos ertmės, gerklės ir kasos vėžio išsivystymo pavojus.

 • Po 15 metų

  Šiame etape širdies išemijos išsivystymo tikimybė yra tokia pati kaip ir nerūkantiems. Rizika susirgti vėžio patologijomis yra tokia pati kaip ir nerūkančiųjų.

 • Per 20 metų

  Mirties rizika dėl priežasčių, susijusių su rūkymu, sumažėja iki niekada nerūkančių žmonių lygio.

Ar turėčiau mesti rūkyti?

Rūkymas yra blogas įprotis, galintis sukelti rimtų komplikacijų, keliančių grėsmę sveikatai ir gyvybei. Metęs rūkyti, kūnas palaipsniui pradeda atsigauti, nes turi daug galimybių atsigauti. Po kelerių metų be cigarečių kūno būklė gali grįžti prie niekada nerūkiusio žmogaus rodiklių. Kai kurie pokyčiai pastebimi iškart, praėjus trumpam laiko tarpui, pavyzdžiui, sumažėjęs kraujospūdis. Kitiems gali prireikti laiko veikti, tačiau tokie pokyčiai yra reikšmingi ir globalūs. Verta prisiminti, kad kiekvieni metai be cigarečių pagerina jūsų bendrą sveikatą ir padidina aktyvaus senėjimo galimybes.