Šalutinis poveikis metant rūkyti

cigarečių ir rūkymo nutraukimas

Dauguma rūkančiųjų anksčiau ar vėliau sąmoningai apsisprendžia atsisveikinti su savo priklausomybe kartą ir visiems laikams. Atkurta sveikata po metimo rūkyti, spindinti išvaizda ir energinga savijauta yra ištikimi bet kokių pastangų palydovai. Tačiau žmonėms, turintiems daugiau nei 5-10 metų patirtį, laukia keblus sveikimo kelias: prisitaikymas prie gyvenimo be dirbtinių stimuliatorių turi savo šalutinį poveikį, kuris medicinoje vadinamas nikotino abstinencijos simptomais.

Pirmas laikotarpis be žalingo įpročio

Nuodingos medžiagos, nuodijančios žmogų rūkant, pradeda išeiti iš organizmo per 1-3 savaites nuo paskutinės cigaretės. Šiuo metu prasideda sveikimo procesas, dėl kurio gali pasireikšti šie nikotino vartojimo nutraukimo simptomai:

  • nenugalimas noras rūkyti, rankų drebėjimas;
  • nuotaikų kaita, dirglumas, pyktis;
  • nekantrumas, maža dėmesio koncentracija;
  • padidėjęs nerimas, miego sutrikimas;
  • kraujospūdžio sumažėjimas, galvos skausmas.

Jau nuo pirmųjų dienų ryte metęs rūkyti žmogus pradeda kosėti su skrepliais. Tai signalizuoja, kad bronchai bando išvalyti kvėpavimo sistemą nuo susikaupusių toksinių medžiagų. Jei kartu su kosuliu pakilo temperatūra, padidėjo prakaitavimas, pasunkėjo kvėpavimas, būtina apsilankyti pas gydytoją, nes būna ir lėtinių ligų paūmėjimo.

Nervų sistemos ir fiziologiniai sutrikimai

galvos skausmas metant rūkyti

Visų pirma, metimo rūkyti šalutinis poveikis stipriai slegia centrinę nervų sistemą. Jos dalyvavimas formuojant blogą įprotį atrodo taip:

  • Įkvepiant cigaretę, stimuliuojami receptoriai ir į kraują patenka adrenalino, dėl kurio rūkalius jaučia veržlumo užtaisą.
  • Trumpalaikį malonumą lydi endorfinų išsiskyrimas ir jis nusėda į nervų sistemos atmintį, kitaip tariant, „pasąmonėje", kaip priklausomybės ir teigiamų pojūčių santykio veiksnys.
  • Vėliau susidaro priklausomybė, kuri verčia žmogų surūkyti kiekvieną naują cigaretę ir sukelia depresiją, jei jos nėra.

Fiziologiniu požiūriu priklausomybės nuo nikotino vaidmuo yra labai perdėtas, nes panašius procesus organizme galima pasiekti naudojant natūralius stimuliatorius. Rimtesnė depresijos priežastis metant rūkyti – tiesioginio cigaretės vilkimo proceso ir jį lydinčių emocijų nebuvimas.

Priėmę sprendimą atsikratyti žalingo įpročio, turėtumėte pasiruošti laikinajai depresijai, tačiau pasistenkite jai atsispirti, nes būtent depresija dažnai verčia grįžti prie ankstesnės priklausomybės.

Nikotino abstinencijos laikotarpiu susilpnėja imunitetas, dėl to organizmas atsiveria infekcijoms ir peršalimui. Galbūt stomatitas arba burnos opos. Priežastis yra ta, kad ilgą laiką gleivinės buvo veikiamos tabako dūmų, savotiško antiseptiko, kurio pašalinimas suaktyvina patogeninės mikrofloros vystymąsi. Imunostimuliuojantys vitaminai ir kruopšti burnos higiena padės išvengti nemalonių apraiškų.

Dusulys gali būti dar vienas simptomas. Paprastai tai atsiranda dėl nervų sistemos reakcijos į nikotino trūkumą ir galiausiai išnyksta, kaip ir kiti šalutiniai poveikiai.

Virškinimo sistemos darbo pokyčiai

pilvo skausmas metant rūkyti

Po nervų sistemos, sprendimas mesti rūkyti tiesiogiai paveiks virškinamojo trakto veiklą. Nepaisant neigiamo poveikio visam organizmui, rūkymas teigiamai veikia žarnyną. Adaptacijos laikotarpiu dėl adrenalino trūkumo nukenčia jo judrumas, dėl to gali sutrikti ištuštinimas, susidaryti per daug dujų, atsirasti rėmuo, priaugti svorio.

Tačiau dažniausiai papildomi kilogramai atsiranda dėl kitos priežasties. Maistas yra ne tik gyvybinėms organizmo funkcijoms reikalingų maistinių medžiagų šaltinis, bet ir galingas natūralus antidepresantas.

Neigiamus nikotino abstinencijos simptomus buvęs rūkalius bando kompensuoti kitais malonumais, tarp kurių skanių kaloringų patiekalų gausa yra paprasčiausias sprendimas. Tiesą sakant, vieną priklausomybę pakeičia kita.

Mankšta vietoj neplanuotų valgių gali būti sveika alternatyva. Jie prisideda prie trūkstamo adrenalino gamybos, neleidžia priaugti svorio ir gerina figūrą.

Poveikis fiziniam aktyvumui

Atsisakius blogo įpročio atsiranda bendras kūno silpnumas ir noro stoka pakilti iš vietos, atsiranda apatija aplink vykstantiems dalykams. Esant tokiai būsenai, rankos gali drebėti, tarsi nuo pagirių, sunkus astmatinis kvėpavimas.

Intymioji gyvenimo pusė gali nukentėti ir dėl nervų sistemos įtampos. Tačiau kai tik vidaus organai bus natūraliai apsivalę nuo toksinų, nugalėta psichologinė priklausomybė, sveikata gerėja neilgai: fizinis aktyvumas visose srityse padidės kelis kartus, lyginant su tuo, koks buvo stebimas rūkymo metu.

Šalutinis poveikis atsisakius priklausomybės gali visai nepasireikšti arba gali būti lengvas – tai grynai individualu. Jei simptomai vis tiek pasireiškia stipria forma, jie yra trumpalaikiai ir toleruojami.

Organizmas patiria daug daugiau žalos nuo ilgalaikio rūkymo nei nuo vienkartinio abstinencijos proceso. Svarbu suvokti, kad nereikia laukti, kai sveikatos problemos jau prasidės, jei galite jų išvengti ir suteikti savo kūnui „antrą gyvenimą", aktyvų ir įdomų.