Kokie pokyčiai vyksta organizme metant rūkyti?

Atsikratyti priklausomybės nuo cigarečių yra nepaprastai sunku: tai apima ir fizinius, ir psichologinius komponentus. Nikotinas yra įtrauktas į medžiagų apykaitą, todėl metę rūkyti ilgą laiką rūkantieji patiria rimtą stresą. Nepaisant to, kad visi žino apie tabako žalą, sunku jo atsisakyti. Jei suprasite, kaip būsena žingsnis po žingsnio keičiasi metant rūkyti ir kodėl kyla tam tikri pojūčiai, tai padaryti bus lengviau.

kas nutinka organizme, kai mesti rūkyti

Sindromo priežastys ir pasireiškimai

Tai ypač sunku pirmosiomis dienomis. Daugelis nesusitvarko su pasitraukimo apraiškomis ir vėl užsidega. Kodėl šiuo laikotarpiu pakinta nuotaika, dirglumas.

Priežastis – nikotino poveikis centrinei nervų sistemai. Medžiaga, integruojanti į sistemos darbą, veikia kaip acetilcholino, smegenų neuromediatoriaus, pakaitalas. Acetilcholinas gaminamas stresinėse situacijose, stabilizuoja nervų sistemą ir mažina streso lygį. Jei žmogus yra pernelyg susijaudinęs, acetilcholinas slopina aktyvumą, padeda atkurti pusiausvyrą. Šie procesai paprastai vyksta nerūkantiems. Rūkantiems šios medžiagos funkciją atlieka nikotinas.

Kai atsisakote įpročio, jūsų kūnas turi vėl pradėti gaminti acetilcholiną. Prieš tai nervų sistemos veiklai būdingas nestabilumas – intensyviai pasireikš abstinencijos sindromo simptomai. Tačiau to reikia palaukti ir, jei reikia, apraiškas pašalinti vartojant raminamuosius.

cigarečių ir plaučių, kai mesti rūkyti

Esant abstinencijos sindromui, organizmas duoda specifinius signalus: dirglumas, agresyvumas, depresija, apatija – visa tai būdinga rūkančiųjų elgesiui. Tačiau įpročio atsisakymas turi daug teigiamų aspektų, dėl kurių verta gyventi. Asmeniui, kuris metė rūkyti:

  • pašalinami toksinai ir šlakai;
  • padidėjęs deguonies kiekis kraujyje;
  • gerina kraujotaką;
  • padidėja plaučių tūris;
  • sumažina tikimybę susirgti hipertenzija, širdies, kraujagyslių ir onkologinėmis ligomis.

Kas nutinka per pirmąją savaitę?

Kai mesti rūkyti, turėtumėte suprasti, kas kasdien nutinka moterų ir vyrų kūnui. Normalaus veikimo atkūrimo procesas prasideda per ketvirtį valandos po rūkymo. Širdies susitraukimų dažnis sumažėja, kraujospūdžio rodikliai tampa normalūs. Suaktyvinamas inkstų darbas.

kraujotakos sistema, kai mesti rūkyti

Valandiniai pokyčiai atrodo taip:

  • Po dviejų valandų prasideda kraujo valymas nuo nikotino per inkstus ir jo išskyrimas.
  • Jei žmogus nerūko 8 valandas, tada padidėja deguonies kiekis kraujyje. Kadangi nikotino nepakanka, atsiranda pirmieji abstinencijos požymiai.
  • Po 12 valandų kraujas išvalomas nuo anglies monoksido, o deguonies lygis jame yra normalus.
  • Po dienos pradeda reikštis abstinencijos sindromas. Taip yra dėl to, kad organizmas neteko nikotino.

Pokyčiai per pirmąją savaitę pateikti lentelėje.

2 dienos Kvėpavimo sistemos organus organizmas pradeda valyti nuo susikaupusių dervų ir nešvarumų. Priklijuotos epitelio blakstienos pradeda išsilaisvinti ir suodžius perkelia į išėjimą. Tai lydi rūkančiojo kosulys su skreplių išsiskyrimu – taip vyksta natūralus organizmo valymosi procesas.
3 dienos Trečią dieną žmogus pastebi padidėjusį apetitą. Anksčiau nikotinas blokuodavo alkio centrą: visi rūkaliai žino, kad jei rūkote, tai yra, nenorite tiek daug. Dabar alkio jausmas yra nuolatinis, bet tai praeis, kai nervų sistemos darbas normalizuosis. Noras nuolat valgyti turi būti kontroliuojamas, kad nepriaugtų svorio – su tokia problema atsisakius cigarečių susiduria kone kiekvienas. Kadangi po nikotino pašalinimo sulėtėja medžiagų apykaitos procesai, auga apetitas, žmonės greitai atsigauna. Kad nestorėtų, maistas turi būti prisotintas naudingųjų medžiagų ir vitaminų A, E, C, B grupės – tai palengvins abstinencijos sindromą.
Padidėjęs deguonies kiekis kraujyje ir pagerėjęs smegenų aprūpinimas krauju gali sukelti galvos svaigimą ir spengimą ausyse.
4 dienos Kraujo tekėjimas į smegenis normalizuojasi, todėl diskomfortas galvoje palaipsniui išnyksta. Gerėja virškinimo sistemos darbas: atkuriama skrandžio gleivinė, kasos darbas. Padidėja skreplių išsiskyrimo intensyvumas.
5 dienos Pagerėja skonio receptorių darbas, maisto skonis tampa sotus. Kosulys vis dar stiprėja.
6 dienos Praėjus beveik savaitei po to, kai nustojo patekti į kvėpavimo organus cigarečių dūmai, blakstienų epitelio darbas buvo praktiškai atstatytas. Vyksta aktyvi gleivių gamyba, išsiskiria daug skreplių. Žmogus gali uždusti – taip yra dėl bronchų raumenų spazmo, atsirandančio atsiskyrus susikaupusioms gleivėms. Psichologinės abstinencijos sindromo apraiškos – dirglumas, irzlumas pasiekia maksimumą.
Savaitė Nuo įpročio atsisakymo praėjo tik septynios dienos, tačiau sveikimo procesai lėmė, kad skrandyje ir žarnyne atsirado naujų ląstelių, kurių nepažeidžia toksinis cigarečių degimo produktų poveikis.
Kepenys pradeda gaminti endogeninį nikotiną, todėl sumažėja abstinencijos sindromo ir potraukio cigaretėms intensyvumas ir apraiškos. Vis dar pastebimi skausmingi pojūčiai gerklėje, prakaitavimas ir kosulys.

Pažymėtina, kad dėl fiziologijos ypatumų mergaitės sunkiau ištveria cigarečių atsisakymą. Tačiau šis įprotis turi mirtinų pasekmių – krūties vėžys randamas beveik pusei rūkančių moterų.

2 savaites be cigareciu

Antros savaitės pradžioje pacientas nerimauja dėl spaudimo nestabilumo. Vis dar galima pastebėti galvos skausmus, galūnių drebėjimą – tai padidėjusio smegenų aprūpinimo deguonimi pasekmė, dėl tos pačios priežasties sukasi galva.

Irzlumas ir apatija mažėja. Skrandžio gleivinė beveik atsistatė. Žarnyno pokyčiai gali sukelti apatinės pilvo dalies skausmą ir išmatų sutrikimus.

Pastebimas imuniteto sumažėjimas: žmogus linkęs į peršalimą, pūslelinę, čiaudėti, gali skaudėti gerklę. Kosulys su gleivėmis tęsiasi: valomi plaučiai, bronchai, tonzilės.

apsauga nuo virusų metant rūkyti

Tuo pačiu metu mesti rūkyti jau pastebimi išoriniai organizmo pokyčiai: atsikūrusios kraujotakos dėka veido spalva tampa sveikesnė.

2-osios savaitės pabaigoje žarnyno veikla beveik normali, tačiau centrinei nervų sistemai reikia daugiau laiko atsigauti. Kosulio intensyvumas pamažu pradeda mažėti.

Pirmą mėnesį rūkaliai dažnai skundžiasi prastu miegu. Ne visiems sekasi miegoti: per naktį žmogus gali kelis kartus pabusti išpiltas šaltu prakaitu, jausdamas didelį norą pasiimti cigaretę. Tai normali reakcija į nikotino pasišalinimą iš organizmo, būklė greitai normalizuosis. Tokių apraiškų stiprumą daugiausia lemia rūkymo patirtis.

Tolimesni pakeitimai

Nuo antro mėnesio nervų sistema pripranta dirbti be nikotino. Vyksta aktyvus susikaupusių toksinų šalinimas: per odą, kvėpavimo organus, virškinamąjį traktą.

Dėl ląstelių atsinaujinimo labai pagerėja odos būklė: sumažėja spuogų apraiškos, išnyksta spuogai ir uždegimai. Patobulinimai galioja ir plaukų būklei – jie mažiau skilinėja, atrodo labiau žvilgantys.

Trečias gyvenimo mėnuo be cigarečių pasižymi medžiagų apykaitos normalizavimu – stabilizuojasi apetitas, dingsta noras nuolat valgyti. Gerėja baltymų pasisavinimas – net ir nesant rimtų sportinių krūvių didėja raumenų masė, mažėja riebalinis sluoksnis (tinkamai maitinantis). Kraujospūdžio rodikliai normalizuojasi.

Plaučių ląstelių regeneracija prasideda tik nuo ketvirto mėnesio, o pats procesas gali užsitęsti dar daug mėnesių – tai priklauso nuo rūkymo trukmės. Galimas skreplių išsiskyrimas su krauju – tai normos variantas, nes pažeistos alveolės. Tačiau bet kuriuo atveju rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją.

Pasitaiko, kad šiame etape žmonės dažnai bando rūkyti, įrodydami, kad tai visiškai kontroliuojamas procesas. To leisti negalima – tai sukels kelis mėnesius atgal.

Po 5 mėnesių atstatomas kepenų darbas – organas, kuriam teko didžiausia apkrova, nes būtent kepenys šalina iš organizmo toksinus.

Pusės metų etapas

Praėjus šešiems mėnesiams, tabako toksinų pėdsakų kraujyje nebeaptinkama. Vidaus organų ląstelių atkūrimo procesas tęsiasi. Miego sutrikimai nevargina, pavyzdžiui, kosulys.

bėgiojimas, norint mesti rūkyti

Sportinė veikla yra svarbi kūno atsigavimo dalis. Tačiau iškart atsisakius cigarečių nerekomenduojama aktyviai užsiimti sportu. Tai penktas ar šeštas mėnuo, kai galima pereiti prie intensyvių treniruočių. Tai pagreitins kvėpavimo sistemos organų valymo procesą.

Po šešių mėnesių noras rūkyti dažniausiai nustoja varginti, tačiau jis gali atsirasti vartojant alkoholinius gėrimus, todėl specialistai nerekomenduoja gerti alkoholio.

8 mėn

Aštuntą mėnesį net sergantieji lėtine obstrukcine plaučių liga jaučiasi geriau. Liga pereina į stabilios remisijos stadiją.

10 mėnesių

Dešimtas mėnuo be cigarečių yra vienas iš kritinių laikotarpių. Šiuo metu paūmėja noras vėl pasiimti cigaretę. Gali sutrikti miegas, atsirasti aštrus noras rūkyti. Labai svarbu ištverti šią akimirką.

nemiga, kai mesti rūkyti

Po 10 mėnesių balso stygos atkuriamos – tai paveikia balsą, tonas tampa šiek tiek aukštesnis. Rūkantiems būdingo užkimimo nebepastebi. Pastebimi reikšmingi dantų būklės pagerėjimai – ant emalio nebelieka geltonų apnašų, kurios papildė nemalonų kvapą. Dantų akmenys savaime neištirps, todėl dėl higienos procedūrų reikėtų kreiptis į savo odontologą.

12 mėnesių be cigarečių

Noras rūkyti praėjus metams po paskutinio įkvėpimo pastebimas ketvirtadaliui rūkančiųjų. Tačiau gedimo tikimybė itin maža – 0, 2%. Ląstelių atsinaujinimo procesas plaučiuose beveik baigtas. Yra patobulinimų reprodukcinės sistemos darbe: padidėja potencija ir orgazmo pojūtis.

Rizika susirgti vėžiu, širdies ir kraujagyslių bei virškinamojo trakto patologijomis sumažėja ir yra artima nerūkančiojo.

Asmuo gali kelti nepasitenkinimą cigarečių dūmais, o tai rodo, kad kūnas ir smegenys nebesuvokia nikotino kaip būtinybės ir pasitenkinimo šaltinio.

pasipiktinimas rūkyti metant rūkyti

2 metai

Po 2 metų kosėjimo ir dusulio nebelieka, kraujospūdžio šuoliai nevargina. Tikimybė susirgti insultu sumažėja iki nerūkančiojo lygio – taip yra dėl visiško smegenų kraujotakos atkūrimo.

Poroms leidžiama planuoti nėštumą – tiek moteriškas, tiek vyriškas organizmas pasiruošęs susilaukti vaikelio.

Išvada

Atsigavimo procesas priklauso nuo amžiaus, bendros žmogaus būklės, lėtinių ligų buvimo. Bet kokie pokyčiai atsiranda kiekviename organizme individualiai, todėl prireikus nedvejodami kreipkitės į gydytoją. Vyresnio amžiaus žmonėms mesti rūkyti lengviau: dėl amžiaus jie jau susiduria su dusuliu, slėgio šuoliais, silpnumu. Kai atsisakęs cigarečių pasijunti geriau, nebesinori prie jų grįžti. Nė vienas ilgai rūkantis žmogus nepasakys, kad mesti rūkyti lengva. Tačiau tai įmanoma: šiandien rinkoje yra daug produktų, kurie padės palaikyti kūną ir išlygins abstinencijos sindromo apraiškas.

Idealiu atveju rekomenduojama staigiai atsisveikinti su įpročiu, nesistengiant jo pakeisti panašiais veiksmais. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės pereina prie elektroninės cigaretės ar kaljano – tačiau tai yra iliuzija, kaip atsikratyti priklausomybės. Psichologinis priklausomybės komponentas rūkant kaljaną ir garuojant neišnyks.

Mesti rūkyti planas yra sunkesnis nei įprastinių cigarečių. Žolė (anasha, marihuana) sukelia stiprią psichologinę priklausomybę. Tik nedaugelis gali atsisakyti vaistų be specialisto pagalbos.