Kaip mesti rūkyti: geriausių narkotikų sąrašas

Priklausomybė nuo cigarečių pasireiškia ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai – štai kodėl taip sunku atsisakyti tabako. Asmuo, priverstas kovoti su nikotino troškimu, patiria stiprų stresą. Įtakoja ir noras atlikti pažįstamą ritualą – brūkštelėti žiebtuvėliu, atsigerti kavos.

Nenuostabu, kad žmonės domisi, kokie vaistai padeda mesti rūkyti. Farmacijos produktų gamintojai ant pakuočių rašo, kad jų produktai padeda nuslopinti potraukį nikotinui ir neskausmingai atsisako žalingo įpročio. Kai kurie vaistai yra tikrai veiksmingi, nes veikia tuos pačius receptorius kaip nikotinas. Vaistai padeda kovoti su fizine priklausomybe, tačiau psichologinę priklausomybę teks nuraminti patiems.

mesti cigaretes

Rekomenduojami vaistai, padedantys mesti rūkyti

Rinkoje yra daug vaistų, kurie mažina potraukį rūkyti. Daugelis jų yra homeopatiniai vaistai, kuriuose iš tikrųjų nėra veikliųjų medžiagų (yra mikroskopinėmis dozėmis, kurios negali paveikti medžiagų apykaitos). Jie gali padėti žmonėms, kurie jais tiki ir yra stipriai motyvuoti gyventi sveiką gyvenimo būdą, tačiau juos sunku rekomenduoti visiems.

Kiti vaistai veikia skirtingai, priklausomai nuo veikliųjų medžiagų. Jie neturėtų būti suvokiami kaip „stebuklinga piliulė", kuri padarys viską už jus - vis tiek reikės žmogaus pastangų, tačiau atpratimo procesas bus patogesnis.

Žemiau pateikiamas nedidelis vaistų, skirtų padėti mesti rūkyti, sąrašas – išvardijame pačius veiksmingiausius.

Nikotino pleistras

Pats populiariausias ir geriausiai pasiteisinęs vaistas norint mesti rūkyti yra pleistras. Nesunku apskaičiuoti, kad per savaitę pleistrui išleisite ne daugiau, nei šiuo metu išleidžiate cigaretėms, surūkant pakelį per dieną. Pleistro veikimo principas yra medicininio nikotino transderminis įvedimas į organizmą visą dieną (jis pašalinamas naktį, nes naktį nerūkote).

Dėl odos kontakto su pleistru rūkalius nepatiria fizinio noro rūkyti ir abstinencijos simptomų, kurie anksčiau privertė padaryti pertraukėlę. Psichologinė priklausomybė išlieka, tačiau savo įprastu ritualu cigaretę galite pakeisti kuo nors kitu – pavyzdžiui, išeikite su kolegomis į rūkyklą su kapučino puodeliu arba sukiokite rankose rožinį. Laikui bėgant tabako įprotis išnyks ir kiekvieną dieną vis rečiau jį prisiminsite.

Yra keletas pleistrų variantų, kurių kiekvienas skirtas naudoti 16 valandų. Jie skirti įvairiems gydymo etapams ir priklausomybės laipsniams:

  • kurių nikotino kiekis yra 25 mg - vartojamas per pirmąsias 4–8 savaites, kai yra stipri fizinė priklausomybė ir sunkus abstinencijos sindromas;
  • su 15 mg nikotino – tarpinė dviejų savaičių galimybė arba pradinė dozė žmonėms, neturintiems sunkių abstinencijos simptomų;
  • su 10 mg nikotino – pleistras, skirtas naudoti per paskutines 2 gydymo savaites, sustiprinantis poveikį ir užkertantis kelią gedimams.

Nikotino purškalai, pastilės ir kramtomoji guma

Kramtomoji guma, saldainiai ir purškalai veikia tuo pačiu principu. Jie aprūpina organizmą medicininiu nikotinu, bet ne ilgam, kaip pleistras, o sporadiškai – metęs rūkyti žmogus reguliuoja jų vartojimo dažnumą. Dozavimas taip pat skiriasi.

Gamintojai rekomenduoja purkštuvą naudoti vos pajutus norą rūkyti (medžiaga iš jo susigeria per 60 sekundžių). Ledinukus ir kramtomąją gumą į burną reikia dėti iš anksto, likus 10-15 minučių iki numatytos rūkymo pertraukos, ir kramtyti arba čiulpti lėtai, nes išsilaiko ilgiau.

Šie metodai neturėtų būti laikomi savarankiška priemone mesti rūkyti. Atvirkščiai, juos geriau naudoti kaip pagalbinį vaistą – pavyzdžiui, jei pleistre nėra pakankamai nikotino arba potraukis yra labai stiprus.

Nikotino acetilcholino receptorių agonistai

kaip priversti save mesti rūkyti

Dabar rinkoje yra tik vienas tokio poveikio produktas – augalinis alkaloidas. Jo veikimo principas pagrįstas nikotino acetilcholino receptorių aktyvavimu. Tabletė apgauna smegenis: jos pradeda tikėti, kad nikotinas jau pateko į organizmą, sumažėja potraukis.

Tuo pačiu metu surūkyta cigaretė iš karto po vaisto vartojimo nesuteiks malonumo, nes rūkalius pajus poveikį, panašų į nikotino perdozavimą - lengvą pykinimą ir galvos svaigimą, nemalonų poskonį. Veikiant narkotikams, smegenys tabaką suvoks kaip nuodą, koks jis iš tikrųjų yra. Palaipsniui, progresuojant terapijos kursui, potraukis cigaretėms mažės.

Dar visai neseniai vaistinėse buvo parduodamas kitas panašaus poveikio vaistas – veiklioji medžiaga vareniklinas. Šių tablečių veiksmingumas taip pat buvo įrodytas atliekant tyrimus, tačiau bendrovė jas nutraukė dėl informacijos apie galimą sudedamųjų dalių kancerogeniškumą.

Kokie kiti vaistai padeda mesti rūkyti patiems?

Daugelis gamintojų gamina maisto papildus, pastiles, guminukus ir kitus produktus, padedančius palengvinti abstinencijos simptomus. Jie tiesiogiai nesąveikauja su nikotino receptoriais, o tiesiog atitraukia dėmesį ir kartais turi nedidelį antidepresinį ir raminamąjį poveikį. Tarp šių vaistų yra:

  • tabletės glicino pagrindu – stabilizuoja nuotaiką ir ramina;
  • produktai, kurių sudėtyje yra kalmų šaknų ir jonažolių ekstrakto – natūralaus augalinio antidepresanto.

Likusios priemonės greičiausiai padės atitraukti jūsų dėmesį, nei tikrai paveiks jūsų savijautą, tačiau jos taip pat turi netiesioginės naudos. Daugelis rūkalių bijo atsisakyti cigarečių, nes nenori priaugti svorio, o „prieš rūkymą" stabdantys saldainiai daugiausia gaminami su saldikliu. Juos vartodamas žmogus negauna papildomų kalorijų, jam lengviau kontroliuoti svorį ir figūrą.

Kiti metodai

Jei labai sunku kovoti su priklausomybe nuo tabako, galite kreiptis pagalbos į narkologą. Paprastai cheminės priklausomybės sindromas yra gerai gydomas kognityvine elgesio terapija. Yra technikų, sukurtų kitų psichoterapinių mokyklų. Paprastai pakanka kelių seansų su specialistu, kad būtų daug lengviau save tramdyti, o tuo pačiu galima padirbėti su kitomis problemomis.

Jei pirmą kartą po metimo rūkyti pasireiškia sunkūs abstinencijos simptomai, gydytojas gali paskirti lengvą receptinį raminamąjį (anksiolitinį), kuris palengvins nemalonius simptomus. Konsultacijos metu pasiteiraukite savo gydytojo, kokius vaistus jis laiko geriausiais norint mesti rūkyti – jis kažką rekomenduos iš savo patirties.

Priklausomybė nuo cigarečių iš esmės mažai kuo skiriasi nuo kitų: jos vystymosi metu veikia tie patys biologiniai mechanizmai. Taigi, teisingas atsakymas į klausimą, kokius vaistus galite naudoti norint mesti rūkyti, yra beveik bet koks. Jų funkcija yra ne veikti kaip vaistas, o padėti žmogui mesti rūkyti, todėl abstinencijos procesas tampa veiksmingesnis.